banner39

Turabi Ev Hapsinde Tefsir Yazıyor, Futbol Maçlarını İzliyor

Sudan muhalefet lideri Dr.Hasan Turabi, hapisten çıktıktan sonra günlerini yalnız başına ev hapsinde geçiriyor. Bir yandan tefsir çalışmaları yapan Turabi diğer yandan Avrupa'dan futbol maçlarını izliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Turabi Ev Hapsinde Tefsir Yazıyor, Futbol Maçlarını İzliyor
İslam Dünyası

Turabi'ye yakın kaynaklar Sudan'ın önde gelen fikir adamlarından biri olan Turabi'nin günü belirli vakitlere böldüğünü ve bu vakitleri çeşitli çalışmalarla değerlendirdiğini belirtti. Kaynaklara göre

Turabi hergün sabah namazının ardından hafif bir sabah spor yapıyor ve yeniden yatıyor. 2 saatlik uykunun ardından ise ilmi çalışmalara başlıyor. Turabi'nin kızı İmame, babasının uyandıktan sonra farklı dillerde yazılmış tefsirlerden okuduğunu ve "Et Tefsir Et Tevhidi" adlı çalışmasını tamamlamak istediğini belirtti.

8 Saat Tefsir Çalışması Yapıyor

Turabi'nin günde 8 saatini tefsir çalışmalarına ayırdığını belirten kızı İmame, babasının, geçen yıl Beyrut'taki Es Saki yayınevinin birinci cüzünü bastığı tefsirin 16 cüzlük bir bölümü daha tamamladığını duyurdu.

Babasının yemek yapmakta pek mahir olmadığını belirten İmame Turabi, ancak annesi Visal El Mehdi'nin evde olmadığı zamanlarda Sudanlı alimin hafif öğünler, çay ve sandviç hazırlayabildiğini, kendisinin yemek istemediğini söyledi . Turabi'nin kızı babasının sağlığını korumak için zaman zaman normal yemekler de yediği kaydetti.

Alerjik Egzama Rahatsızlığı Var

Sudan hükümeti başkent Hartum'da nehir kıyısındaki Kafuri semtindeki bir evde göz hapsine aldığı Hasan Turabi'nin eşi Visal Mehdi ve oğlu Muhammed Ömer ile birlikte yaşamasına izin vermişti. Turabi'nin eşi Visal Sudanlı alimin sağlığın yerinde olduğunu ve salıverilene kadar kendisine hiç bir zaman ne zaman serbest kalacağıyla ilgili bilgi verilmediğini açıkladı. Kızı ise Turabi'de alerjik cild hastalığı egzama görüldüğünü ancak tüm bunlara rağmen sıhhatinin iyi olduğunu bildirdi.

Hasan Turabi cezaevinde kaldığı günlerde kulağındaki ağrılardan şikayet etmiş Sudan yönetimi bir kereliğine doktorların tedavisine izin vermişler ancak daha sonra başka rahatsızlıkları için tedavi olamamıştı. Turabi'nin ailesine bu konuda hükümetin verdiği raporların inandırıcı olmadığını söylediği belirtiliyor.

Haber, Film ve Futbol Maçı İzliyor,

İmame Turabi babasının günlük olarak BBC ve CNN gibi haber kanallarını, bir fransız kanalını ve Arap haber kanallarını takip ettiğini kaydetti. İmami, Sudanlı islam alimi Turabi'nin MBC televizyonunda zaman zaman Amerikan filmleri izlediği ve her cuma akşamı yayınlanan bir Amerikan dizisini ailesiyle birlikte takip ettiğini söyledi.

Babasının futbolu çok fazla sevmemesine rağmen son günlerde özellikel Avrupa kupa maçlarını izlediğini belirten İmame Turabi gülerek, babasının cezaevinde kaldığı zaman daha önce farketmediği yeteneklerinin ortaya çıktığını örneğin zaman zaman evde kapı pencere tamiri yaptığını anlattı.

72 yaşındaki Sudanlı alim Hasan Et Turabi 3 yıllık hapis cezasının üzerinden 6 ay geçtikten sonra 2004 yılının nisan ayında yeniden hapse atılmıştı. Ülke menfaatlerine karşı girişimde bulunmak suçundan tutuklanan turabi son 3 aydır göz hapsinde tutuluyor

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?