banner39

Turabi'den bölünme uyarısı

Sudan'da muhalefet lideri Hasan el Turabi, ülkenin resmen ikiye bölündüğünü oldukça ironik bir ifadeyle anlattı.

Arşiv 18.12.2009, 15:06 19.12.2009, 08:58
Turabi'den bölünme uyarısı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan Halk Konferansı Partisi lideri Hasan El Turabi, bazı uzmanların son günlerde sıkça ifade etmeye başladıkları, 'Kuzey ve Güney Sudan arasında savaş başlayacağı' şeklindeki yorumların ihtimal dışı olduğunu söyledi.

Turabi konu ile ilgili açıklamasında; 'İki taraf ta böyle bir savaşa kalışmaz. Çünkü şu anda Güney Sudan'ın da nizami bir ordusu var. Eskiden olduğu gibi gerillaların yer aldığı bir bölge değil artık orası. Ayrıca güneyde BM askerleri de bulunuyor. Sudan ordusunun ülkenin güneyinde, Darfur cephesinde savaş halinde olduğunu, başka bir cephe daha açmak istemeyeceğini de hesaba katarsanız, böyle bir savaşın olmayacağı sonucu ortaya çıkacaktır' şeklinde konuştu.

Güney'in ayrılması konusunda ise Turabi; 'Barış ve güven ortamında güneyde referandum yapılacak. Güneyliler kendi seçmiş oldukları milletvekilleri aracılığı ile kendi geleceklerinin kararını verecek. Güneylilerin hepsi ayrılması istiyor. O bölge insanının bu tutumunun kısa dönemde değişeceğini zannetmiyorum. Eğer hükümet reform niteliğinde radikal kararlar almazsa, güney Sudan'dan ayrılacak' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?