banner39

Turabi'den 'şok' çıkış!

Sudan muhalefet lideri, Beşir'e "git uluslararası mahkemeye" teslim ol çağrısında bulundu.

Arşiv 12.01.2009, 18:36 12.01.2009, 23:01
Turabi'den 'şok' çıkış!

Sudan'da muhalefet lideri Hasan Turabi, Sudan devlet başkanı Ömer Hasan Beşir'in "Darfur'daki savaş suçlarının sorumluluğunu üstlenerek" Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim olmasını istedi.

Sudan'da İslamcı lider olarak bilinen Hasan Turabi, Sudan içinde Batılı Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısının Ömer Beşir'in Darfur'daki savaş suçları sebebiyle hakkında tutukla emri çıkarılması isteğine Sudan'dan muhalefet lideri de olsa ilk destek veren kişi oldu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Beşir'in Darfur'da soykırım işlediğini iddia ediyor.

Gazetecilere konuşan Turabi, Sudan'ı yaptırımlardan ve siyasi karmaşadan kurtarmak için Beşir'in kendisini teslim etmesi gerektiğini ileri sürerek "Bu ülkede adalet yok. Özellikle bizler söz konusu olduğunda uluslararası mahkemeye gitmekten başka çare yok." dedi.

Halk Kongresi Partisi'nin Hartum'daki merkezinde gazetecilere konuşan Turabi, "Ülkenin menfaatine onu mahkeme teslim etmek hükümete düşer veya herhangi dış yaptırımları önlemek amacıyla kendisi gidip teslim olsun." dedi.

Bir zamanlar Usame bin Ladin'in yakın dostlarından olan Turabi, onlarca yıldır Sudan'da önemli siyasi figürlerden birisi, defalarca gözaltına alındı ve hapis yattı.

Turabi, Beşir 1989'da askeri darbe düzenleyip iktidarı ele geçirdiğinde, yeni yönetimin manevi danışmanı idi sonra fikir farklılıkları meydana geldi.

Beşir ve lideri olduğu Ulusal Kongre Partisi'nin önde gelen üyeleri, küresel bir mahkeme ile işlerinin olmadığnı aslında bunun bir Batı komplosu olduğunu ileri sürüyorlar.

Darfur'daki savaş suçlarının arkasında Beşir'in kişisel olarak bulunup bulunmadığı konusunda bir yorumda bulunamayacağını söyleyen Turabi, ancak son altı yıldır Darfur'da meydana gelen insan hakları ihlallerinin sorumluluğunu Beşir'in üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

Darfur'da son yıllarda köylerin yakıldığını, zorunlu göçler olduğunu ve sistematik tecavüzlerin yaşandığını söyleyen Turabi, uluslararası ceza mahkemesine teslim olması tavsiyesine Beşir'in uymayacağını düşündüğünü kaydederek "Belki hükümet de teslim etmeyecek. Ülkesini korumak için teslim olmayacak veya suçlu olmadığını kanıtlamak için gitmeyecek." diye konuştu.

Kaynak: Reuters

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?