banner15

Türban giyenler kamudaki işlerini kaybediyor

ABD'de hazırlanan bir raporda Türkiye'de başörtülülerin kamudaki işini kaybettiği vurgulandı.

Türban giyenler kamudaki işlerini kaybediyor

ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komitesi, Türkiye'de AB üyeliği hedefi çerçevesinde hükümetin gerçekleştirdiği reformlarla dini özgürlüklerin son 10 yılda ilerlediğini ancak başörtüsü takanların kamudaki işini kaybettiğini kaydetti.

Raporda, türban giyenler ve türban giyenleri savunanların, kamu sektöründeki işlerini kaybettiği, hemşirelik, öğretmenlik yapamadığı, ordunun, türbanlı eşi olan, namaz kılan mensuplarını "disiplin eksikliğiyle" suçladığı ifadeleri yer aldı.

Azınlık dinlerine mensup olanların mülk sahibi olma, kendi liderlerini yetiştirmesinde sıkıntılar yaşadığı ifade edilen raporda, Fener Rum Patriği için "ekümenik" (evrensel) nitelemesi kullanılarak, bu statünün Türkiye tarafından tanınmadığı ve Heybeliada Ruhban Okulu'nun 1971'den bu yana kapalı tutulduğu belirtildi.

Türkiye'de yaşayan Yahudilerin, diğer Müslüman ülkelere kıyasla Türkiye'nin Yahudilere karşı tutumunun çok daha iyi olduğunu ve dini özgürlüklerde kısıtlama olmadığını ifade ettikleri belirtilen raporda, buna karşın, sinagog saldırıları ve medyada Yahudi karşıtı (anti-semitik) söylemin devam ettiği iddia edildi.

Raporda, "milliyetçi veya aşırı dinci" olarak nitelendirilen bazı medya kuruluşlarının, Yahudi karşıtı söylemlerini Amerikan karşıtlığıyla tamamladığı, ABD ve İsrail'in, Irak'taki tutumunu eleştiren haberlerin sayısının arttığı kaydedilerek, bunun da Yahudi toplumu içinde korku ve güvensizlik yarattığı öne sürüldü.

Trabzon'da bir İtalyan Katolik rahibin öldürülmesi olayına da yer verilen raporda, Nisan 2007'de Malatya'da Evanjelik protestan bir yayınevinin çalışanlarının öldürülmesinde milliyetçi bir grubun rol oynadığı iddialarının yer aldığı ve davanın halen sürdüğü belirtildi.

Kaynak: Ajanslar


Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 09:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35