banner39

Turgut Özal ölümünün 14.yılında anıldı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 14. yılında düzenlenen 2 ayrı törenle anıldı.

Arşiv 17.04.2007, 12:46 17.04.2007, 12:46
Turgut Özal ölümünün 14.yılında anıldı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 14. yılında düzenlenen 2 ayrı törenle anıldı.

Anıt Mezar'da saat 09.00'da başlayan devlet töreninde, saygı duruşunda bulunulmasının ardından Cumhurbaşkanı, 59. Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve öteki ilgililer adına anıta çelenk bırakıldı.

Bu törenin hemen ardından Anavatan Partisince düzenlenen anma töreni başladı ve saygı duruşunda bulunuldu.

Törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, ''Turgut Özal'ı rahmetle ve minnetle anarak, her yıl aziz hatırasını canlı tutmaya çalıştıklarını'' söyledi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun, Ankara'da parti genel merkezinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı ziyaret nedeniyle anma törenine katılamadığını belirten Keçeciler, şunları kaydetti:

''Özal, Türkiye'nin çağı yakalamasında çok önemli vazife ifa etmiş bir insan. Her şeyden önce Özal, Türkiye'yi sıkıyönetimden devralmıştır. Sıkıyönetimden devralmasının nedeni Türkiye'de kardeşliğin bozulmasıydı. Şimdi de devlet taraftarı, cumhuriyet taraftarı, AK Parti taraftarı diye bir kavganın içine Türkiye'yi soktular. Maalesef bu kavgalar Türkiye'ye iyilik getirmez. Özal gibi bir Cumhurbaşkanı seçmeliyiz. Halk, Özal'la ilgili toplantıları onun için bu kadar ön plana getiriyor.''

Anavatan Partisi'nin düzenlediği törenin başladığı sırada Anıt Mezar'dan ayrılan Turgut Özal'ın eşi Semra Özal da basın mensuplarına konuşacak durumda olmadığını ifade ederek, ''Duygularımı anlatacak kelime bulamıyorum. Çok büyük acı yaşıyorum'' diye konuştu.

Özal'ın oğlu Efe ve eski gelini Zeynep Beşikçioğlu'nun yanı sıra, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, partililer ve vatandaşların katıldığı anma töreninde, helva, lokum ve Malatya kayısısı dağıtıldı.

Tören sonrasında bazı vatandaşlar, mezara su dökerek, dua ettiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?