Türk akademisyenden 'korkutucu' Türkiye analizi!

Soner Çağaptay, WP'deki yazısında Batı'yı ürküten bir AKP ve Türkiye resmi çizdi

Arşiv 02.02.2009, 13:37 02.02.2009, 17:13
Türk akademisyenden 'korkutucu' Türkiye analizi!


Washington Enstitüsü Yakın Doğu Araştırmaları Kıdemli Uzmanı Soner Çağatay'ın imzasıyla yayınlanan yazıda, Türkiye'nin bir NATO müttefiki, Avrupa Birliği üyeliğine aday bir ülke, liberal bir demokrasi ve İsrail ile ilişkileri olan Müslüman bir ülke olduğu hatırlatılarak, AKP döneminde ülkenin bu özelliklerini kaybetmekte olduğu ileri sürülerek şöyle devam edildi:

"Liberal politikalar bir bir kayboluyor. AB üyelik görüşmeleri durmuş durumda. İran gibi Batı karşıtı devletlerle bağlar güçlenirken, İsrail ile ilişkiler zayıflıyor. Başbakan Erdoğan son olarak da İsrail Devlet Başkanını insanları öldürmekle suçlayıp toplantı terk etti. Türkiye böyle giderse Başka Obama'nın gözde Müslüman ülkesi olamayacak."

AB yolunda Fransa gibi ülkelerin engellemesinin doğru olması rağmen, sorunun bir o kadar da AKP'nin liberal değerlerden uzaklaşması olduğu savunulan yazıda, AKP'nin altı yıllık bir iktidar döneminden sonra Türkiye'yi artık daha az özgür, daha az eşit bir ülke yaptığı ve medyadaki engelleme girişimleri ile kadın-erkek eşitliğinde yaşananların bunun göstergesi olduğu öne sürüldü.

Yazıda, Türkiye`de anti-semitik düşünce ve tavırların AKP yönetiminin söylemleri nedeniyle arttığı iddia edilirken, Türkiye`de yaşayan Musevi cemaatin Erdoğan tarafından tehdit edildiği de savunuldu.

AKP'nin 2007 yılındaki çıkardığı internet yasasına dayanarak YouTube adlı siteyi kapatan tek Avrupa ülkesi olduğu belirtilen yazıda, BM Kalkınma Programı'nın yaptığı bir araştırmaya göre kadın-erkek eşitliğinde Türkiye'nin 2002'de 63. sırada iken bugün 90. sıraya düştüğü vurgulandı. Yazıda, Türkiye'nin, kadınların siyasi, ekonomik ve toplumsal olarak Suudi Arabistan'ın bile gerisine düştüğü belirtildi. Çağaptay`a göre tüm bu gelişmeler AKP iktidarının bir sonucu....

AKP döneminde giderek Batı'dan uzaklaşan Türkiye, kendini İslamcı rejim veya davaların yanında konumlandırdığı iddia edilen Washington Post'taki yazı şöyle devam ediyor:

"Türkiye bu tavırlarıyla sadece Avrupa'dan değil, ABD'den de uzaklaşıyor. Eğer Erdoğan'ın AKP'si liberalizm karşıtlığına hizmet etmeye devam eder dış politikasında dini esas almakta ısrar ederse artık özel olmayacak. Dahası Türkiye'ye yazık olacak."

Kaynak: AjanslarYorumlar (3)
Muhammed Dağdelen 15 yıl önce
Artık istediğiniz gibi oraya buraya çekemeyeğiniz bir ülke oluyor değil mi? Uysal koyununuz çiti kırıp kaçtı değil mi? Kurt olarak dönmesinden korkuyorsunuz değil mi? Siz ne düzenbaz ülkelersiniz ki mesele bosna, gazze, ırak, çeçenistan olunca vahşetin yanında, gürcistan olunca hemen menfatinizin yanında yer alıyorsunuz.
candan 15 yıl önce
amerikadan bilmem kimin yorumuymuş bu yorumu yapan youtube başbakanın ben giriorum sizde girin dedigini duymammış galba bide yasaklattı dior... davosta youtubeye canlı olarak demeç verdiginide biliormu ayrıca obamaya yaranmak için ne bu gayret anlamdımkii bizim çıkarlarımız ne taraftaysa o tarafa yönelicez elbette amerika ve avrupanın ekonomisi çökmek uzere ortadoguda kuresel sermaye araplara biraz hoş gorunmemiz bizim economimizin on misli buyumesine neden olabilir en çok para araplarda en çok ihtiyacta gene araplarda çok para hrcorlar hiç bişi uretmiorlar zaten amerika ve avrupa arapların fonlarını yani paralarını kullanarak buralara gelmedilermii... bu gercegi görup turkiyenin yukselişinin onunu kesmek içinn tum bu cabalarr... azerbaycanın karabagını bilerek ve isteyerek ermenistana verdiler turkiyenin turk cumhuriyetleriyle tek baglantısı olan karabag ermenilere gecince irtibat kesildi buyuk gaz rezervlerinin tamammı turk cumhuriyetlerinden çıkıor turkiye uyanıpp birlik kurarlar diye kuresel bir senaryoyla önu kesildi avrupada azerbaycanı daglık karabag sorunuyla oyalıorlar sizin ama eee anlasmaymıs bilmem neymiss savas açar alır diye korkuorlar buyuzden rusya ermenistana 800 milyon dolarlık silah verdii çunku gazpromun işi biter tum hatlar trden gecer orta dogudada aynı ekilde irandan neden gaz alıp satamıoruz oysa dunyanın içinci buyuk gaz rezervine sahip herkes kurudan konusuorr bunlar bir hesap kitap olayıı .... son olarak iranda turk lirası ile mal alınabilecek yani turk lirası artık iranda gecicek hadi hayırlısı kuresel bir guc olabiliriz bölgemizde hemdeee teknolojimizleee
hasan 15 yıl önce
Türkiye senin gibi amerikalılara yaranmak için iki yüzlümü davranmalı ?Bızı dışlayanlar ve bir oyunun içine çekmek isteyenler belli bunu göremiyorsan bir gözlük alda öyle bak dünyada neler olduğuna.Türkiyenin notu mazlumların gözünde yüksek kalsın zalimlerin gözünde ve senin gibilerin gözünde değil
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?