banner15

Türk-Arap ilişkileri İsrail-Suriye'ye bağlı!

Türkiye, İsrail ile Suriye'yi barıştırabilirse, Arap Dünyası'na Osmanlı'dan bu yana ilk defa sağlam bir şekilde bağlanacak.

Türk-Arap ilişkileri İsrail-Suriye'ye bağlı!

Washington Post'un tanınmış köşe yazarı David Ignatius, Türkiye'nin ABD'nin yardımı ile İsrail ile Suriye arasında bir köprü kurabilmesi halinde Ankara'nın Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden bu yana ilk defa Arap dünyasına sağlam bir biçimde bağlanacağı yorumunu yaptı.

Türkiye, İsrail ile Suriye arasındaki müzakereler için zemin bulunması amacıyla yaptığı "arabuluculuk" çabaları, yurt dışında dikkat çekiyor. Washington Post'un tanınmış köşe yazarı David Ignatius, Türkiye'nin ABD'nin yardımıyla İsrail ile Suriye arasında bir köprü kurabilmesi halinde Ankara'nın Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden bu yana ilk defa Arap dünyasına sağlam bir biçimde bağlanacağı yorumunu yaptı.

David Ignatius, ABD'de sürdürülen başkanlık kampanyasında önde çıkan dış politika konularını değerlendirdiği yorumunda ABD ile İran arasındaki bir çatışma riskinin, kısmen Suudi Arabistan ve ABD'nin bölgedeki diğer müttefiklerinin çok istekli olması nedeniyle arttığını öne sürdü.

Buna karşın Ortadoğu'da barış müzakerelerinin sonuç vermesi olasılığı bulunduğunu ifade eden Ignatius, bu çerçevede de İsrail ile Suriye arasında bir barış anlaşması yapılması yönelik girişimlere de değindi.

Ignatius, İsrail'in, Beşar Esad yönetiminin Suriye'de sağladığı istikrarı "beğendiğini", Suriye'nin Lübnan'daki egemenliğini de "kabul edilebilir" ve "belki arzu edilir bedel" olarak gördüğünü savundu.

Suriye ile İsrail'in Türkiye yi "kilit arabulucu" kullanmalarının önemli bir yönü olduğunu vurgulayan İgnatius şöyle devam etti:
"Eğer Türkiye, ABD'nin yardımıyla bu iki ülke arasında bir köprü kurabilirse, bu, Ankara'yı Osmanlı İmparatorluğu'nun 1918 yılındaki çöküşünden bu yana ilk defa Arap dünyasına sağlam bir biçimde yeniden bağlar."

Kaynak: ANKA

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 13:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35