Türk askeri Afganistan'da devriyede

Afganistan'daki ABDli komutan, Türk birliklerinin Afgan güvenlik güçleriyle birlikte Kabil ve çevresinde devriye görevi yaptığını söyledi

Türk askeri Afganistan'da devriyedeDünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan’daki ABD liderlrğindeki güçlerin başında olan General Stanley A. McChrystal, Türk birliklerinin Afgan güvenlik güçleriyle birlikte Kabil ve çevresinde güvenliği sağlamaya başladıklarını açıkladı.

Hürriyet gazetesi yazarlarından Ferai Tınç'a konuşanMcChrystal, "Türk birlikleri Kabil’de güvenliği sağlamanın yanı sıra ayaklanmaya karşı mücadelede de çok başarılı" dedi.

Yeni strateji çerçevesinde Türk askerlerinin resmi rolü'nün "Kabil ve çevresinde Afganistan hükümet güçleri ile birlikte güvenliği sağlamak" ve "ayaklanmaya karşı mücadele" olduğunu anlatan ABDli komutan, "Türk askerleri Afgan askerlerini eğitiyorlar, bazı değişiklikler var. Altı yıl önceye göre daha gelişmiş güvenlik birimleri ile ortak çalışılıyor. Bu büyük bir misyon" dedi.

İşte Tınç'ın yazısında ABDli komutan Stanley A. McChrystal'ın Türk askerlerinin Afganistan'daki tehlikeli görevi ile ilgili o bölüm:

"Türk askeri Kabil’de güvenlik devriyesi

Türk birliklerini Afgan güvenlik güçleri ile birlikteyken kim koruyacak?

Her nokta, her yerel komutan kuvvetlerini korumak için taktik kararlarını alacak. Eğer savaş gücü olmayan bir birlik olarak Afgan birliklerine eşlik ediyorsanız, o noktada askerlerini riske atmamak komutanın vereceği karara bağlı olacak.

Yeni durum Türk birlikleri için ne anlama geliyor?

Türkler Kabil ve çevresinde güvenlik için devriye geziyor. Ama Türk askerleri aktif operasyonların dışında değiller. Ancak çok dikkatliler ve işlerinde çok iyiler."

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 08:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35