banner39

Türk askeri Amerikan karargahına yerleşti

TSK, Okyanus ötesi operasyonları yöneten CENTCOM'un ana karargahında irtibat bürosu açtı.

Arşiv 24.02.2009, 15:53 24.02.2009, 15:53
Türk askeri Amerikan karargahına yerleşti


ABD Merkez Komutanlığı CENTCOM ile TSK arasında 'Çuval olayı', 'Süleymaniye Baskını' ile yaşanan gerilim, yerini işbirliğine bıraktı. CENTCOM'un Florida Tampa'da bulunan merkezine Türk askeri bir 'irtibat bürosu' açtı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) arasında, '1 Mart Tezkere Krizi' ve tarihe 'Çuval Olayı' olarak geçen 'Süleymaniye Baskını' nedeniyle yaşanan gerilim, yerini sıkı işbirliğine bıraktı. İki ülkenin orduları arasında son dönemde öne çıkan yakınlaşma, geçtiğimiz aylarda gerçekleşen somut bir adımla daha da güçlendi. TSK tarihinde ilk kez, ABD Ordusu'nun okyanus ötesi operasyonlarını yöneten CENTCOM'un, Florida Tampa'da bulunan merkezinde 'İrtibat Bürosu' açtı.

Kamuoyuna duyurulmadan devreye giren Tampa'daki TSK İrtibat Bürosu, hem TSK'nin terörle mücadelesi hem de ABD Ordusu'nun önümüzdeki sürece ilişkin stratejisi açısından büyük önem taşıyor. Irak'taki birliklerinin bir bölümünün geri çekilmeye, bir bölümünü de Afganistan'a kaydırmaya hazırlanan ABD, bu düşüncesini uygulamaya koyduğu süreçte TSK'nin Tampa'daki İrtibat Bürosu ile yoğun temaslarda bulunacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 5 Kasım 2007'de eski ABD Başkanı George W. Bush ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmede, terör örgütü PKK'nın 'Ortak düşman' olarak tanımlanması, iki ülke orduları arasında yeni bir dönemin başlamasını sağladı.

PKK'ya karşı etkin istihbarat paylaşımı kapsamında ilk önce, Türk ve Amerikan Genelkurmay İkinci Başkanları arasında doğrudan telefon hattı kuruldu. İki ülke arasında askeri alanda yaşanan yakınlaşmanın, 2008 yılının ikinci yarısında ilerlediği ve CENTCOM'un Florida Tampa'daki merkezinde, tamamı Türk subaylarından oluşan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı TSK irtibat bürosu kurulduğu öğrenildi. İrtibat bürosunda görev alan Türk subayların sayısı ve büro komutanının rütbesi ise açıklanmadı. TSK bu gelişmeyle birlikte CENTCOM ile doğrudan askeri diyalog yolunu da sağlamış oldu.

BASKINDA MUHATAP BULAMAMIŞTIK

CENTCOM ile TSK, '1 Mart Tezkeresi' ve 'Süleymaniye Baskını' nedeniyle yaşanan krizlerde karşı karşıya gelmişti. TSK'nın CENTCOM ile doğrudan diyalog kuramaması, Süleymaniye'deki Türk askerlerinin serbest bırakılması için yürütülen çalışmalara da yansımış, Türkiye bu süreçte muhatap bulamamıştı.

Terör örgütü PKK ile mücadele kapsamında, CENTCOM ve TSK arasında sürdürülen etkin istihbarat paylaşımı da, Tampa'daki irtibat bürosunun açılmasıyla birlikte çok daha etkin bir noktaya ulaştı. Bu süreçte CENTCOM, iki insansız hava aracını, Kuzey Irak'ta terörle mücadele için TSK'ya tahsis etti.

Kaynak: Akşam

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?