banner15

Türk askerine Afgan rolü mü?

Afganistan'da şiddetlenen çatışmalar karşısında Türkiye'den asker takviyesi istenebilir mi?

Türk askerine Afgan rolü mü?

İngiliz gazetesi Guardian'da yazan Simon Jenkins, Afganistan'daki sıkıntıları tartıştığı makalesinde "İngiliz askerlerinin hayatını kurtaracaksa gerekirse Molla Ömer ile konuşmalıyız" görüşünü ortaya attı.

"Kabil'de kuşatılmış durumdaki Afganistan lideri Hamid Karzai, bir şeyi iyi biliyor. Kuzeyde ve batıdaki liderlerle yaptığı gibi Taleban ile de anlaşmaya varmalı. Baharda gangster ve uyuşturucu kaçakçılarını polis ve komutan olarak ataması yabancıları huzursuz etmiş olabilir ama Karzai'nin başkent dışında tutunmak için tek şansı var: Güvenlik sağlayabilecek olanların desteğini satın almak.

"Güneyde bunun karşılığı Taleban ile bağlantılı komutanlar. İngilizler ancak bu yapılırsa bölgede güvenlik sağlama sözünü tuttuklarını savunabilecekler. Bu, cephede kazanılabilecek bir savaş değil."

Türk Askerine Afgan Rolü mü?

Yine İngiltere'de yayınlanan Daily Telegraph gazetesinin haberine göre ise farklı bir formül gündemde. Afganistan'da çatışmalar şiddetlenirken NATO'nun Avrupalı üyelerinden daha fazla asker katkısı yapmalarının isteneceğini savunuyor gazete.

Gazete diplomatik kaynaklara dayaranak, Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye ile ülkenin güneyinde muharip görev alacak asker gönderilmesi için görüşmeler yapıldığını belirtiyor.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ve askeri komutan James Jones'un ülkeye varışı ardından, Kabil'de üst düzey bir diplomat, 'verilen mesaj sıradaki önceliğin güneye asker sağlamak olduğu' diyordu.

'Özellikle de Türklere ihtiyacımız var. Çünkü bunun kafirlerin İslam ile savaşı olmadığını göstermeliyiz.' "

 

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48