banner39

Türk basın mensuplarına engel

Hac ibadetini takip için kutsal topraklara giden Türk basın mensuplarının kameralarına Cidde El-Matar Havalimanı'nda el konuldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türk basın mensuplarına engel

Havalimanında Diyanet İşleri Başkanlığı görevlilerinin tüm ısrarlarına rağmen ikna olmayan Suudi yetkililer tutanak karşılığı habercilere ait 5 kamera ve 1 dizüstü bilgisayara el koydu.

Ankara ve İstanbul'dan katılan Türk basın mensuplarını kutsal topraklara götüren THY'ye ait uçak dün 3 buçuk saat süren bir yolculuğun ardından Cidde'ye ulaştı. Cidde El Matar Havalimanı'nda Türk Hacılarla birlikte kontrolden geçen Star TV, Kanal D, Show TV, AA ve Cihan Haber Ajansı ekibinin kameralarına el konuldu. Diyanet yetkilileri, ülkeye kamera sokmanın yasak olduğunu öne süren Suudi görevlileri, basın mensuplarına ait evrakları göstererek ikna etmeye çalıştı. Telefonla bilgi verilen konsolosluk görevlileri de yetkililerle görüşmesine rağmen kameraların emanete alınmasını engelleyemedi.

Havaalanında 5 kameranın yanı sıra Cihan muhabirinin dizüstü bilgisayarına el koyan yetkililer, cihazları imza karşılığı emanete kaldırdı. Havalimanında kameralarına el konulan Türk gazeteciler, kontrol noktaları dışında da sürekli olarak pasaport sorulması ve arama yapılması nedeniyle sıkıntılı anlar yaşadı.

 CİHAN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?