banner15

Türk: Baykal raporuna bile vesayet edemez

DTP lideri Ahmet Türk, Baykal'ın görüşmeyi eleştirmesine tepki gösterdi.

Türk: Baykal raporuna bile vesayet edemez


Baykal'ın açıklamalarının halkı korkutmaya yönelik olduğunu söyleyen Türk, "1989'da hazırladığı raporuna bile sahip çıkamaz" dedi

DTP lideri Ahmet Türk, Başbakan Erdoğan'ın kendileriyle görüşmesini eleştiren CHP lideri Deniz Baykal'a sert tepki gösterdi. Türk, CHP'nin 1989'da hazırladığı Kürt Raporu'na bugün, Baykal'ın sahip çıkacak vesayeti olmadığını söyledi. Kanal 24'e konuk olan DTP lideri, AK Parti'nin şu anki söylem ve yaklaşımında iyi niyet belirtileri gördüklerini ifade etti. Görüşmede taleplerini dile getirmeyi doğru bulmadıklarını belirten Türk, önemli olanın samimiyetten ve barışçıl mantığı ortaya koymaktan geçtiğini söyledi. Türk, "Burada bir fırsat görüyoruz. Umut ediyorum ki, bu çalışmalar ciddiyetle devam eder ve herkes katkı sunar" dedi. Sürecin önünü kesmeye yönelik bazı provokasyonların ortaya çıkışını hesaplamak durumunda olduklarını ifade eden DTP lideri, "Ancak cesaret ve kararlılıkla üzerine giderseniz, bu girişimler amacına ulaşamaz" dedi.

BAYKAL HALKI KORKUTUYOR

DTP lideri, Baykal'ın "DTP ile yapılan görüşme, Kandil ile İmralı ile yapılmıştır" sözleri için de "Çok ağır, itham edici. Halkı korkutan bir mantığı öne çıkarıyor" dedi. Toplumu kucaklamaya yönelik çabalarının CHP'nin 1989'da hazırladığı 'Kürt Raporu'nda da yer aldığını hatırlatan Türk, "Bugün söylediklerimiz onlardan farklı değil, ama bugün Baykal o raporlara sahip çıkacak vesayete sahip değil" dedi.

MHP'NİN KONGRE HESABI

Baykal'ın savcı ve hakimlere 'DTP'lilerin parlamentoda yeri yok, bunların yeri zindandır' mesajı verdiğini öne süren Türk, sosyal demokrat bir parti başkanının toplumda infial yaratacak açıklamalar yapmasının zoruna gittiğini belirtti. Türk, CHP'nin çözüme katkı sunması için her türlü çabayı göstereceğini, hatta bu amaçla Baykal'dan randevu isteyeceğini aktardı. MHP'nin kısa süre sona kongreye gidecek olması sebebiyle sürece katkı sunmalarına ihtimal vermediklerini ifade eden Türk, MHP'den de kongre sonrası randevu talep edebileceklerini söyledi. Sürece yönelik iyimser olduğunu belirten Türk, "İnanmasam hala siyasetin içinde olmazdım. Bugün başarılı olamasak da barış mutlaka gelecek" diye konuştu.

Kaynak: Star

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 09:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35