banner39

Türk Birliği Lübnan'a uğurlandı

Lübnan'daki BM Barış Gücü harekatına katılacak Türk birliği, bugün Mersin'den törenle uğurlandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türk Birliği Lübnan'a uğurlandı

 Lübnan'daki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNIFIL) harekatına katılacak Türk birlik ve unsurlarının bulunduğu gemiler, Mersin'de, düzenlenen törenle uğurlandı. Limandan hareket eden ''TCG İskenderun'' ve ''TCG Serdar'' gemilerine, Lübnan'a kadar ''TCG Bafra (F-505)'' ve ''TCG Beykoz'' korvetleri refakat edecek. Lübnan'ın Sur kentinin 7.5 kilometre güneydoğusundaki Eş Şaitiye bölgesinde konuşlanacak Türk birliği, UNIFIL komutanına veya komutan yardımcısına bağlı olarak görev yapacak.

Bölük karargahı, 3 istihkam inşaat takımı ve 2 patlamamış madde imha timinden oluşan İnşaat İstihkam Bölüğü, 261 personel, 46 tekerlekli araç, 4 taktik tekerlekli araç ve 13 iş makinesinin yanı sıra Dışişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğünce organize edilerek sivil unsurlardan sağlanan 11 araç, 5 iş makinesi, 42 makine teçhizat ve 24 personel ile küçük inşaat görevlerini icra edecek.

Bölüğe bağlı 261 personelden 95'i Mersin Limanı'ndan uğurlanırken, kalan personel yarın Ankara'dan hava yoluyla Beyrut'a gidecek. Sivil unsurlardan bölüğe dahil edilen iş makineleri ise Suriye üzerinden kara yoluyla bölgeye ulaşacak.
 
BM askerleri de mayın taraması yaptı

Türk askerleri Lübnan yolculuğu öncesi son hazırlıklarını yaparken Lübnan'a cuma günü gitmesi beklenen Türk askerlerinin konuşlanacağı Şaitiye köyündeki arazide, BM askerlerince mayın taraması yapıldı.
 
Türkiye'den gelecek 260 kişilik İstihkam İnşaat Bölüğünün Güney Lübnan'da yerleşeceği Sur kentinin güney doğusunda bulunan Şaitiye köyündeki 35 dönümlük arazi, UNIFIL komutasındaki Belçikalı ve Fransız askerleri tarafından yoğun şekilde mayın taramasından geçirildi. 
 
Bu arada, UNIFIL tarafından kiralanan ve Iraklılardan oluşan özel bir mayın arama ekibiyse Türk askerlerinin konuşlanacağı arazi yakınlarındaki yörelerde de mayın araması yaptı. 
 
Türk askerlerinin yerleşeceği arazinin hemen sınırında bulunan bir petrol istasyonunun depo bölümüne İsrail-Hizbullah savaşı sırasında atılan patlamamış bir füze de, Çinli bomba uzmanları tarafından etkisiz hale getirildi. Çalışmalar sırasında, UNIFIL komutasındaki askerler, geniş güvenlik önlemleri aldı. 
 
Geçtiğimiz salı günü Beyrut'a gelen yedi kişilik Türk mayın arama ekibiyse çalışmaları yerinde izledi. UNIFIL yetkilileri, araziyi cuma gününe kadar bütünüyle mayın taramasından geçirdikten sonra alt yapı çalışmalarını bitirecek.
 
Türk birliğinin görevi
 
Türkiye, Doğu Akdeniz'de devriye görevi yapacak Deniz Görev Gücü'ne 1 firkateyn ve 2 korvetle katkıda bulunacak.
 
35 askeri, 11 sivil toplam 46 araç ve iş makinesi de bölgeye gidecek. Birlik, dost ve müttefik ülkeler için deniz ve hava ulaşım desteği sağlayacak, insani yardım faaliyetlerini yürütecek, Lübnan ordusuna eğitim verecek.
 
Söz konusu kuvvet, 'bölgedeki silahlı unsurların silahtan arındırılması dahil olmak üzere belirtilen taahhütlerin dışında hiçbir görevde' kullanılmayacak.
 
34 gün sonra gelen ateşkes
 
İsrail, 12 temmuzda iki askerinin Hizbullah militanları tarafından kaçırılmasının ardından Lübnan topraklarına girmiş, İsrail'in Lübnan saldırılarının 34'üncü gününde silahlar susmuştu.
 
Çoğu sivil yaklaşık bin 100 Lübnanlı ve 114'ü asker 154 İsraillinin öldüğü saldırılar, 14 ağustos sabahı Birleşmiş Milletler'in ateşkesi öngören kararının yürürlüğe girmesiyle durmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?