banner39

Türk Birliği törenle uğurlandı

Lübnan'daki UNIFIL harekatına katılacak Türk birliği düzenlenen törenle uğurlandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türk Birliği törenle uğurlandı
Lübnan'daki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNIFIL) harekatına katılacak Türk birlik ve unsurları, 4. Kolordu Komutanlığı General Eşref Akıncı Kışlasında düzenlenen törenle uğurlandı.

4. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Saldıray Berk'in İstihkam İnşaat Birliğini denetlemesinin ardından başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

BİRLİK, 19 EKİMDE LÜBNAN'A GİDİYOR

Lübnan'da görev alacak İstihkam İnşaat Birliği, Mersin Limanı'ndan 19 Ekim Perşembe günü Lübnan'a hareket edecek.

İstihkam İnşaat Bölüğünde 24'ü sivil olmak üzere 261 personel yer alıyor. Türk birliği beraberinde 11'i askeri olmayan 46 araç götürecek. Araçlar arasında 5 iş makinesi da bulunacak.

Türk birliğinin görev alacağı Lübnan'ın Sur kentine intikali, personel nakliye gemisi TCG İskenderun ile gerçekleştirilecek. Araçlar da Ertuğrul sınıfı tank çıkarma gemisi TCG Serdar ile bölgeye götürülecek.

Doğu Akdeniz'de ve Lübnan kıyılarına mücavir bölgelerde deniz kontrolünü sağlamak için keşif ve devriye görevlerinde katılmak üzere geçen hafta Lübnan'a giden Gaziantep firkateyni, bu hafta faaliyetlerine başlayacak. Aynı kapsamda görev alacak Burak sınıfı Bafra ve Beykoz korvetleri ise İstihkam İnşaat Birliği ile birlikte aynı gün Lübnan'a doğru ileri harekete geçerek, Türkiye'den ayrılacak.

Lübnan'da İstihkam İnşaat Birliği ve gemilerde toplam 681 personel görev alacak.

GÖREV ALACAK GEMİLER

Gabya sınıfı firkateynlerden TCG Gaziantep'te (F-490) 19 subay, 203 astsubay ile er ve erbaş görev yapıyor. 135.6 metre uzunluğunda 13.7 metre enindeki firkateynin draftı da 8.5 metre. Firkateynin ağırlığı tam yüklüyken 4100 tona ulaşıyor. Firkateynde bir adet Sea Hawk tipi helikopter bulunuyor.

Burak sınıfı Bafra ve Beykoz korvetlerinde ise 10'ar subay, 82'şer astsubay ve er görev yapıyor. İskenderun personel nakliye gemisinde 11 subay, 39 astsubay ve 36 er, Ertuğrul sınıfı tank çıkarma gemisi TCG Serdar'da ise 14 subay ve 149 astsubay ile er görev alıyor.

KATKIDA BULUNULACAK KONULAR

Doğu Akdeniz'de devriye görevi yapacak Deniz Görev Gücü'ne 1 firkateyn ve 2 korvetle katkıda bulunan Türkiye, dost ve müttefik ülkeler için deniz ve hava ulaşım desteği sağlayacak, Lübnan ordusuna eğitim verecek.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına icra edilecek insani yardım
faaliyetlerinin yanı sıra bu unsurların güvenliğini sağlayacak kuvvet koruma birlikleri de bölgede görev alacak.

Söz konusu kuvvet, ''bölgedeki silahlı unsurların silahtan arındırılması dahil olmak üzere belirtilen taahhütlerin dışında hiçbir görevde kullanılmayacak.''

Doğu Akdeniz ve Lübnan kıyılarına mücavir bölgelerde, görevlendirilen deniz gücüyle keşif ve devriye görevlerine katılınacak.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?