banner15

Türk Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

İran uçağı Atatürk Havalimanı'na indirildi. Tahran'da Türk Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı.

Türk Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

İran uçağı Atatürk Havalimanı’na indirildi. Tahran'da Türk Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı. Ankara, uçağın üst geçiş izni olmadığını açıkladı. Uçağın indirilmesinin ardından Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Hüsnü Gürcan Türkoğlu İran Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Görüşmede, Türk yetkililerin bu davranışının İran hükümetince protesto edildiği öğrenildi. Bu görüşmeden kısa bir süre sonra uçağın İstanbul’dan Tahran’a doğru yola çıkmasına izin verildi.

Batab haber ajansının haberine göre, Venezüella ziyaretinde İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’a eşlik eden, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Sanayi Bakanlığı uzmanları ile gazetecilerden oluşan 90 kişiyi taşıyan Boeing 707 tipi yolcu uçağı bu sabaha karşı 04:00 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanı’na indirildi. Habere göre, Venezüllea’dan hareket eden söz konusu uçak, Senegal’ın başkenti Dakar’da yakıt ikmali için birkaç saat durakladıktan sonra, Tunus, Cezayir ve İtalya hava sahasından geçerek, Türk hava sahasına girdi. Ancak uçağın hava sahasını kullanmasına izin verilmedi ve uçak İstanbul Atatürk Havalimanı’na indirildi.

DHMİ: UÇAK YAKIT SORUNU NEDENİYLE ZORUNLU İNİŞ YAPTI   

Atatürk Havalimanı Devlet Havalimanı Başmüdürlüğü (DHMİ) yetkilileri ise konuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamada İran Hava Yolları’na ait MRJ- 02 kuyruk tescilli Boeing - 707 tipi bir yolcu uçağının Dakar- Tahran seferini yaparken Türk Hava Sahası’na girdikten sonra yakıt kritiğine girdiğini ve İstanbul Yol Kontrol’e acil ve zorunlu iniş deklare ettiğini belirtti.

DHMİ’den yapılan açıklamada, 93 yolcu ve 16 mürettebat olan uçağın itfaiye ve ambülans gibi tüm emniyet tedbirleri alındıktan sonra saat gece 03:11’de Atatürk Havalimanı’na indiği kaydedildi. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Bahkeri ve Ekonomi ve Endüstri Bakanı’nın da bulunduğu uçağın yakıt ikmali ve diğer teknik kontrolleri de yapıldıktan sonra 11:00’de İstanbul’dan Tahran’a hareket ettiği belirtildi.

İRNA: VALİLİK YANLIŞ ANLAŞILMADAN DOLAYI ÖZÜR DİLEDİ

Bu gelişme üzerine, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Görüşmede, olayın İran hükümetince protesto edildiği öğrenildi. İran Resmi Haber Ajansı İRNA, bu görüşmeden sonra geçtiği haberinde uçağın TSİ 11:00 sıralarında Tahran’a doğru yola çıktığını duyurdu.

Haberde, Türk yetkililerinin uçağın altına gelerek, yolcular arasına bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Arap-Afrika Masası Başkan Yardımcısı Muhammed Riza Bageri ile görüştükleri bildirildi. İRNA, İstanbul Valiliği yetkililerinin olayın bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını söylediği ve gecikmeden dolayı özür dilediklerini de kaydetti.
Geçtiğimiz haftalarda da Türkiye üzerinden Suriye’nin başkenti Şam’a gitmeye çalışan bazı İran uçakları Diyarbakır havaalanına indirilmişti.

DIŞİŞLERİ: UÇAĞIN ÜST GEÇİŞ İZNİ YOKTU

Dişişleri Bakanı Namık Tan ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Tahran-Dakar güzergahındaki B-707 tipi askeri İran uçağına, uçuş izni müracaatında istendiği şekilde Türkiye hava sahası üzerinden tek yönlü üst geçiş müsaadesi verildiği ve uçağın seferini gerçekleştirdiğini söyledi. İran makamlarınca söz konusu uçağın dönüş güzergahı için Türkiye hava sahasından üst geçiş izni talebinde bulunulmadığına belirten Tan şöyle devam etti:

"Sözkonusu uçağa, hava sahamıza yaklaştığında izninin olmadığı hatırlatılmış, bunun üzerine pilot yakıtının yetersiz bulunduğunu bildirerek 20 Eylül sabah 03:30 dolaylarında İstanbul Atatürk Hava Limanı’na inmek üzere teknik iniş müsaadesi istemiş ve bu izin verilmiştir. Sözkonusu uçağın kalkışı için, uluslararası havacılık kuralları itibarıyla gereken müsaadenin istihsali, takdir olunacağı üzere, ilgili  makamlarımızın yoğun gayretiyle ancak sabah erken saatlerinde mümkün olabilmiş ve tarafımızdan verilen kalkış ve yeni üst uçuş izin numarası Ankara’daki İran Büyükelçiliği yetkilileri ile uçağın pilotuna iletilmiştir."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35