banner39

Türk Dış Politikası'nda eksen kayması yok

Lagendijk, "Türkiye, AB ile müzakere halinde NATO üyesidir, eksen kayması görmüyorum" dedi.

Arşiv 17.06.2010, 02:05 17.06.2010, 10:06
Türk Dış Politikası'nda eksen kayması yok


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Eski Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi ve eski Türkiye-Avrupa Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Türk dış politikasında bir eksen kayması olduğu görüşüne katılmadığını söyledi.

Swiss Otel Grand Efes'te Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından Ege Fikir Önderleri Avrupa Birliği Eğitim Programı'nın 5. yılını tamamlaması nedeniyle düzenlenen "Avrupa Birliği'ne Katılım Müzakereleri Bugün ve Yarın" paneline katılmak için İzmir'e gelen Lagendijk, AB üyelerinin hemen hiçbir konuda görüş birliğine varamadığı gibi, eksen kayması tartışmalarında da aynı fikirde olmadıklarını belirterek, "Türkiye-AB ilişkilerini, özellikle de son birkaç yılda yakından takip edenler, Türk dış politikasında bir eksen kayması olmadığını düşünüyor" dedi.

Uzmanların, Türkiye'nin doğusunda yer alan ülkelerle ilişkilerine enerji harcamasını anlamlı bulduğunu ifade eden Lagendijk, şöyle konuştu:

"Bu, sadece Türkiye için değil, bence aynı zamanda uzun vadede AB için de anlamlıdır. Türkiye AB'ye girdiğinde, Türkiye'nin doğu komşularıyla AB'nin de iyi ilişkileri olacağı sonucunu çıkarabiliriz buradan. Ben bir eksen kaymasının olduğuna inanmıyorum, Türkiye hem AB müzakerelerini sürdürebilir, hem de bölgesinde çok aktif olabilir. Bana kalırsa bu iki durum arasında bir bağlantı da var. Bence Türkiye'nin bölgesinde bu kadar dikkat çekici konumda olması, büyük ölçüde AB ile müzakere halinde bir devlet olmasından da kaynaklanıyor. Şu veya bu şekilde AB üyelik süreci sekteye uğrarsa doğudaki komşularının göz ünde cazibesini bir ölçüde yitirecektir. Türkiye bölgesinde kilit konumdadır, AB ile müzakere halinde NATO üyesi bir ülkedir, ben bu tabloda bir eksen kayması görmüyorum."

Katıldığı toplantının açılışında konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, "Türkiye doğu ile batı arasında köprüdür, bu köprünün tüm ayaklarının güçlendirilmesi gerekir" benzetmesini çok yerinde bulduğunu ifade eden Lagendijk, "Türkiye'nin doğusuyla bağlarını güçlendirmeye her türlü hakkı vardır ve bu da iyi bir şeydir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AB ile ilgili sözlerinin, Bağış ya da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun sözleriyle kıyaslandığında daha olumsuz olduğunu iddia eden Lagendijk, Erdoğan'ın daha olumsuz ve şüpheci bir yaklaşım içinde olduğunu, konuşmalarının satır aralarında bu olumsuzluğu sezdiğini belirterek, "Söylemler arasında farklılık var, bu nedenle hükümetin kesin duruşunu anlamakta zorlanıyorum" diye konuştu.

Hükümetin AB konusundaki kararlığını güçlü şekilde teyit etmesi gerektiğini ifade eden Lagendijk, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı ve sonrasındaki gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

"Türkiye'nin temel olarak hem İsrail hem de İran konusundaki tavırlarında haklı bir gerekçesi vardı. İsrail'in eylemi hukuksuz bir eylemdi, siviller öldü. Dünyanın her yerindeki insanlar, Türkiye'nin İsrail'e kızgınl ığını anladı, Türkiye'ye bu tepkileri için hak verdi. Ama artık biraz sakinleşmek, 'Ben ne istiyorum', 'Benim Orta Doğu'daki çıkarlarım ne' demenin zamanı geldi. Amaç İsrail ile tüm ilişkileri koparmak mı, yoksa Gazze'deki ablukayı kaldırmak mı... Yanıtınız ikincisiyse o zaman artık diplomasiye dönmek lazım, kamuoyuna açık, sert açıklamalar yapmak değil. Türkiye ne yapmak istediğine karar verip, artık akıllı diplomasisine geri dönmeli." 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?