banner15

Türk gazeteciden Arap liderlere ayetli çıkış

Davos ziresinin Ortadoğu oturumunda söz alan Türk gazeteci, Arap liderlere, Kur'an'dan bir ayetle, ne durumda olduklarını hatırlattı.

  Türk gazeteciden Arap liderlere ayetli çıkış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Bu yıl 40'ıncısı düzenlenen Davos zirvesinin Ortadoğu oturumu bir kez daha hareketli dakikalara sahne oldu.

Ürdün Başbakanı Al Rıfai, Filistin Başbakanı Fayyad, Arab Birliği Genel Sekreteri Amr Moussa ve İngilterenin gölge dışişleri bakanı William Hague'un katıldığı “Ortadoğu da değişen Güç Dengeleri” oturumuna Türk gazeteci damgasını vurdu.

Davos zirvesini takip Türk gazeteci Suna Vidinli, yıllardır aralarındaki ihtilafları bir türlü çözemeyen Arap ülkeleri liderlerine karşı çok ilginç bir çıkış yaptı. Vidinli, Arap liderlerinin bu durumunu Kur'an-ı Kerim'den bir ayet okuyarak açıkladı.

Arap dünyası sorunlarının tartışıldığı bir oturumu takip eden Vidinli, oturumun son bölümünde Arap liderleri şaşırtan çıkışını yaptı.

Oturumun soru cevap bölümünde son sözü alan Suna Vidinli kendini bir Türk gazeteci olarak tanıtarak “her sene Arap liderleri olarak aynı kısır tartışmaları yapıyorsunuz ve bu sene de İran in nükleer güç olması üyerine aranızda anlaşmazlığa düştünüz. Ben sizler gibi Arap değilim ama bir Müslüman dostunuz olarak Kur'an'ın ayetini hatırlatırım: Kendi durumlarını değiştirmeyenlerin durumunu Allah da değiştirmez. Tek ses olarak dahi konuşamıyorsunuz”

Davos'un panele -Ortadoğu da değişen güç dengeleri- ismini vermesini de eleştiren Vidinli "ancak bölünmüş topluluklar üzerinden güç dengeleri hesapları yapılır, bu başlık altında Ortadoğu'yu konuşarak mücadelenizi daha başlamadan kaybetmiş oluyorsunuz. İran'ın nükleer gücü olur mu tartışmasını bırakıp Türkiye'ye bakın. Türkiye insanını nükleer gücü olarak görüyor ve ona yatırım yapıyor” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 07:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48