banner39

Türk Girişimciler Kurultayı yarın başlıyor

80 ülkeden 2 bin Türk girişimci, 10-11 Nisan tarihlerinde İstanbul'daki kurultayda buluşacak.

Arşiv 09.04.2009, 15:37 09.04.2009, 15:37
Türk Girişimciler Kurultayı yarın başlıyor

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda ilki gerçekleşecek Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'na 80 ülkeden 2 bin kişinin katılması bekleniyor. Katılımcılar, uluslararası şirketlerdeki Türk profesyoneller, genç girişimciler, ekonomistler, bürokratlar, iş adamı ve girişimci örgütleri, CEO'lar, akademisyenler ve kadın girişimci örgütlerinin temsilcilerinden oluşuyor.

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğinde yarın başlayacak ve iki gün sürecek kurultaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra kabineden çok sayıda bakan da iştirak edecek.

Dünyanın farklı köşelerindeki Türk iş adamlarının biraya gelmesiyle bir nevi ekonomi zirvesine dönüşecek kurultayın ana teması, 'Küresel Güç Türkiye' şeklinde belirlendi.

Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı kurultaya kabineden ekonomiyle ilintili 7 bakan da katılacak.

Bakanlar, Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'nın ilk gününde 'Küresel Ekonomide Türk Girişimcilerin Rolü ve Lobi Faaliyetleri' konulu oturuma katılacak. Moderatörlüğünü TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun gerçekleştireceği oturumda şu bakanlar konuşmacı olarak katılacak:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Hazine'den Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Baş Müzakereci ve Devlet Bakanı Egemen Bağış, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik

Ayrıca bakanlar başkanlığında gerçekleştirilecek Amerika, Komşu ve Çevre Ülkeler, Asya-Pasifik, Avrupa-Balkanlar ve Körfez oturumlarında söz konusu yerlerdeki yatırım fırsatları tanıtılacak.

Türk iş adamları bu oturumlarda kabine üyelerine sorunlarını anlatarak krize karşı koymanın yollarını ve Türk iş gücünün yurt dışında daha çok yer alabilmesi için beklentilerini dile getirecek.

Öte yandan kurultayla birlikte Dünya-Türk İş Konseyi de DEİK bünyesinde faal bir konsey olarak kalıcı bir yapıya dönüştürülüyor. Bununla birlikte kamu ile özel sektör arasında etkili bir birliktelik kurulmasının yanında yurtdışında yetişen yeni nesil Türk girişimcilerin Türkiye'deki iş ortamını tanıması ve Türk lobisinin yurtdışında güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?