Türk gözlemciler Kerkük'te seçim merkezlerini gezdi

Irak'taki seçimleri gözlemleyen Türk heyeti Kerkük'te incelemelerde bulundu. Oy kullanan halk ise değişim istiyor

Arşiv 07.03.2010, 16:29 07.03.2010, 16:29
Türk gözlemciler Kerkük'te seçim merkezlerini gezdi


 

Irak'ta bugün yapılan genel seçimlerde görevli 40 Türk gözlemci, Kerkük'te seçim merkezlerini dolaşarak gözlem yaptı. Türk gözlemcilerin Kerkük'teki seçim merkezlerini ziyaret emesi Türkmenler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Türk Dışişleri Bakanlığından Ahmet Yazalın başkanlığındaki heyet ile Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Hasan Kanbolat'ın bulunduğu gözlemci grubun, kentteki temaslarının ardından bugün Bağdat'a dönmesi bekleniyor.

Türkiye, Irak'taki seçimlerde görev yapan 40 gözlemci ile Amerika'dan sonra, en kalabalık gözlemci heyete sahip ikinci ülke.

Iraklı Yeni Seçmenler, Seçimin "Değişim" Getirmesini İstiyor

ABD'nin işgal ettiği 2003 yılında sonra Irak'ta bugün ikinci kez gerçekleştirilen genel seçimlerde halk sandıktan değişim çıkmasını umut ediyor. Irak Parlamentosu'nun 325 yeni üyesini seçmek için sandık başına giden 18 milyon 600 bin seçmenden 600 bini ilk kez oy kullanıyor.

Irak'ta birçok seçmen, değişecek olan yönetimin ve siyasilerin kendileri için bir şey yapmadığından yakınıyor. Bu yüzden de sandıktan, değişim getirecek liderlerin çıkmasını bekliyor. Erbil'de oyunu kullanan Cihangir Abdullah adlı Iraklı, oyunu kendisini temsil edecek ve hakkını arayacak birine verdiğini söylüyor. Halk için seçimlerin önemli olduğuna dikkat çeken Abdullah, ilk kez oy kullandığını belirterek "Bu seçim önemli bir adımdır. Herkesin oyunu kullanması gerekli. Çok şükür burada oy işlemi güvenli bir şekilde devam ediyor. Burada kazanmak çok önemli değil, milletin seçime katılımı önemli." diye konuşuyor.

Kendilerini temsil edecek kişilerin sandıkta çıkmasını isteyen bir başka Iraklı Tahsin Cemil ise, "Bu seçimlerle bizi temsil edecek iyi kişilerin gelmesini istiyorum. Halkın sorunlarını bilen ve bunları çözen kişiler seçilsin. Biz onlara oy veriyoruz ki; bizim için çalışsınlar." şeklinde anlatıyor.

Goran Abdulmecit Kadir adlı Erbil vatandaşı ise ilk kez oy kullandığı seçimlerde bir değişim umut ettiklerini belirterek, "Hükümetten millete sahip çıkmasını istiyoruz. 3 ay öncesine kadar Irak'ta değildim, yeni geldim. Ama bakıyorum hiçbir şey yapılmamış, verilen vaatler boş çıkmış." ifadelerini kullanıyor.

Sandıklarda değişim beklediklerini ifade eden bir başka Iraklı Dilğaz Ramazan Aziz de taleplerini "Biz kaç yıldır oy veriyoruz, bize değişim değişim diyorlar ama bakıyoruz ki değişim çok ciddi olmuyor. Öyle bir değişim istiyoruz ki fakirle zengin aynı seviyeye gelsin. Zenginlerin cebi dolu iken fakirlerden haberi olmuyor. Bunun için halk için bir değişim istiyoruz." diye özetliyor.

Kaynak: cha

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?