banner39

Türk hacı adayları Arafat yolunda

Dünyanın dört bir yanından Suudi Arabistan'a Hac için gelen 3 milyona yakın hacı adayının en heyecanlı günleri başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türk hacı adayları Arafat yolunda

Hacı adayları bir yandan Mekke'den Arafat'a geçmeye başlarken, Suudi yetkililer, güvenlik tedbirlerini en üst düzeye çıkardıklarını açıkladılar.

Yaklaşık 1 ay önce Medine'ye ve son günlerde de Mekke'ye gelen yüz binlerce hacı adayının, kutsal topraklara girişleri sona ererken, şimdi herkesi haccın en önemli aşaması olan Arafat heyecanı sardı. Birçok ülkeden gelen hacı adayları, Hz. Muhammed'in yaptığı gibi haccı yürüyerek yapmak üzere, Mekke'den önce Mina'ya yürüyerek harekete geçti.

Mekke'den yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Mina'ya, Kabe'den itibaren hazırlanan özel yürüme yollarından giden hacı adayları, Arafat'a çıkmadan önce 1-2 gün burada dinleniyor. Hacı adayları daha sonra Arafat'a yine yürüyerek geçip orada cuma günü vakfeye duracak. Arafat'tan Müzdelife'ye dönecek olan hacı adayları vakfeye durup Kurban Bayramı sabahı şeytan taşladıktan ve kurbanlarını kestikten sonra hacı olacaklar.

TÜRK HACI ADAYLARI YARIN ARAFAT'A ÇIKACAK

Türk hacı adayları ise Arafat'a yarın ikindi namazından sonra, kendileri için hazırlanan özel otobüslerle gitmeye başlayacak. Cuma sabaha karşı Arafat'ta olacak hacı adayları, burada cuma, öğlen ve ikindi namazlarını birlikte kılıp, Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlayacağı özel programı izleyecek. Hacı adayları daha sonra birlikte vakfeye duracak. Ardından güneş battıktan sonra da Müzdelife'ye doğru harekete geçip, orada da vakfeye durduktan sonra Mina'ya inecek. Durum uygun olur ve izdiham yaşanmazsa Türk hacı adayları sabah namazına kadar şeytan taşlayacak, yoksa ya Mina'daki çadırlarına ya da Mekke'de kaldıkları yerlere geçecek. Öğleden sonra da şeytan taşlamak için tekrar Mina'ya gidecekler.

Hacı adayları, bayramın birinci günü sadece büyük şeytana 7 adet, ikinci ve üçüncü günüyse büyük, orta ve küçük şeytan sembollerine toplam 21 adet taş atacaklar.

Suudi güvenlik yetkilileri ise hac nedeniyle hazırlıkları son aşamaya getirdi. Mekke Sivil Savunma Bölümü yetkilileri, hac için itfaiye, ilk yardım araçları ve hatta ilk yardım botları dahil olmak üzere bütün imkanları artırdıklarını belirtiyor. Mevsim nedeniyle aşırı yağışların Mekke'de ve Arafat'ta tehlikeli olmaması için ilk yardım botlarının bile devreye girdiği bildirildi.

Açıklamalara göre, sivil savunma ofislerinde 12 bin görevli, 3 bin 332 araç ve çok sayıda helikopter acil durumlarda müdahale için hazır bekletiliyor. Mekke civarında ise 50 bin güvenlik ve ilk yardım personelinin görev yaptığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?