banner39

Türk: Halk, Meclis'i bırakmamızı istemiyor

Ahmet Türk, DTP'li milletvekillerinin istifa etme kararı aldığını, ancak halkın bunu istemediğini söyledi.

Arşiv 17.12.2009, 08:13 17.12.2009, 12:07
Türk: Halk, Meclis'i bırakmamızı istemiyor


Kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk, DTP'li milletvekillerinin istifa etme kararı aldığını ancak halkın bunu istemediğini söyledi. DTP'nin Meclis'te olduğu süre içinde partinin kıymetinin bilinmediğini ifade eden Türk, burada bulunduklarından dolayı Parlamento'nun kendilerinden rahatsızlık duyduğunu ileri sürdü.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır'da Demokratik Toplum Kongresi'ne katıldıktan sonra 14 milletvekili ile birlikte Ankara'ya döndü. Uçakta bir grup gazetecinin sorularını cevaplayan Türk, gündeme ilişkin görüşlerini dile getirdi. Türk şöyle konuştu:

HALK, MECLİS'TE KALIN DİYOR

"Halk bu zemini terk ettiğimiz için üzgün. Terk etmemizi de istemiyor. Ama siyasetçinin görevi halka öncülük etmek. Halkımızın sorunlarını gündeme getirmek, taleplerini gerçekleştirmek için yola çıktık.

Sayın Cumhurbaşkanından tutun da diğerlerine kadar, 'Parlamentonun bu yapısı, farklılıkların olması Türkiye açısından önemli bir şans' dedi. Peki bunu dedikten sonra siyasi partilerin hangisi DTP'nin burada bulunmasının değerini bildi. Adeta Parlamento'da bulunmamızdan rahatsız olan bir tavırla karşı karşıya kaldık. Biz böyle bir anlayışı içimize sindiremiyoruz. Orada fazlayız. Biz Meclis'e gelmek için mücadele verdik. Meclis'in sorunları çözüm yeri olarak, adresi olarak gördük. Ama bir Meclis düşüncelerimize, farklılığımıza tahammül edemiyor, saygı göstermiyorsa biz kendimizi yeniden değerlendirmek zorundayız. Bugün ayrılıyoruz, çıkıyoruz ama yarın gelmek için.

ÇAĞDAŞ ANAYASAYA İHTİYAÇ VAR

Ben yıllardan beri siyasetin içindeyim. Kararın ne anlama geldiğini biliyoruz. Yani daha önce Hamit Geylani arkadaşımız. Siyasi yasağı bitmeden milletvekili adayı oldu. Yüksek Seçim Kurulu'nun bu konuda bir kararı var. Bu hepimiz tarafından bilinen bir karar. Önemli olan demokratik kanalların önünü kapayan yaklaşım biçiminin sorgulanmasıdır. Bu ülkede, demokratik siyasetin önünü açmayı esas alan bir Anayasa Mahkemesi'ni görmek istiyoruz.

Çağdaş demokrasiyi yorumlayan, toplumu ve Türkiye'yi çağdaş bir noktaya taşıyan bir Anayasa Mahkemesi'ne ihtiyaç var. Anayasa Mahkemesi ne bir ceza mahkemesi, ne de borçlar hukukuna bakan bir mahkemedir. Toplumsal gelişmeyi ve çağdaşlaşmayı esas alan, Türkiye'nin demokratik reflekslerini geliştirmesi gereken bir mahkeme olarak değerlendirmek lazım. Statükocu mantıkla, resmi ideolojinin belirlemelerine göre kendisini sınırlandırmış bir Anayasa Mahkemesi artık çağımızın taleplerini karşılayacak bir mahkeme olmaktan çıkıyor. Anayasa Mahkemesi'nin kararından sonra inanıyoruz ki, 19+1 formülü de işe yaramayacak ve kısa bir süre sonra bu formülü de sona erdirmeye yönelik farklı bir yaklaşımın ortaya çıkacak

İSTİFA DİLEKÇESİ YARIN

Avrupa Parlamentosu'nun kararını tek yönlü olarak değerlendirmemek lazım. DTP'nin kapatılmasını eleştiriyor. Ama tabii ki iki yönlü bir eleştiri var. Bizde farklı bir şekilde demokrasi mücadelesini eleştiren bir yaklaşımı var.

Öte yandan, Anayasa Mahkemesi tarafından hakkında kapatma kararı verilen DTP'nin geriye kalan 19 milletvekili Cuma günü istifa dilekçelerini TBMM Başkanlığı'na sunacak.

Tepkiler demokratik çizgide olsun

Muş'tan aldığımız bilgiye göre, yılardan beri derin devletle, JİTEM ile çok içiçe olan bir şahsın gerçekleştirdiği, halkın üzerine ateş ettiği bir olay. Tabii ki biz bunu kınarız. Yine de şunu söylüyorum. Bütün bu olaylara rağmen halkımıza sağduyulu olmalarını rica ediyorum. Demokratik tepkilerimizi, eylemlerimizi her zaman ortaya koyacağız. Haksızlığa karşı mücadele edeceğiz ama bunun, demokratik tepkiler ve demokratik eylemler olması konusunda bir çağrı da yapmayı istiyorum. Çünkü demokrasi fazilet, erdem müçcadelesidir. Elbetteki Kürt halkı, haksız yaklaşımları mahkum etmek için bütün gücüyle çaba sarfedecektir. Ama ne esnafımıza, ne insanımıza zarar vermeyen bir tavrı, bir tutumu ortaya koymak zorundayız. Bu nedenle daha sağduyulu olup, tepkilerinizi demokrasi içinde tutun.

Kaynak: Yeni Şafak
banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü