banner15

Türk heyeti Talabani ve N.Barzani ile görüştü

Başbakanlık Başdanışmanı Davutoğlu başkanlığındaki Türk heyeti, Talabani ve Neçirvan Barzani ile biraraya geldi.

Türk heyeti Talabani ve N.Barzani ile görüştü

Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Türk heyeti, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile biraraya geldi.

Davutoğlu ile Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Elçi Murat Özçelik'in Talabani'yle görüşmesine, Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin yanı sıra Irak hükümetinden ve Kürt yönetiminden yetkililer katıldı.

Görüşmede Talabani'nin, Kürt yönetiminden heyetin Türk heyetiyle bir araya gelmesinden memnunluk duyduğunu belirterek, Türkiye'nin bir taraftan merkezi Irak hükümetiyle, diğer taraftan da Kürt yönetimiyle ilişkilerini güçlendirmesinin önemine dikkat çektiği belirtildi.

Irak Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada da Türk heyetiyle, Kürt yönetimi heyetinin görüşmede, Kürt tarafıyla Türkiye arasındaki ilişkileri ve geçtiğimiz aylarda iki taraf arasındaki ilişkilerde ortaya çıkan gerginliğe yol açan sebepleri ele aldıkları belirtildi.

İki heyetin, Türkiye ve Kürt tarafı arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önündeki engelleri ve sorunları bertaraf edecek yöntemleri belirlediği ifade edildi.

Görüşmenin sonunda heyetlerin, Türkiye ve Kürt Yönetimi arasındaki bütün sorunların çözülmesi, iki tarafın çıkarı için siyasi, iktisadi, sosyal ve güvenlik alanlarında toplantıların düzenlenmesi, istişarelerde bulunulması ve bunun devamının getirilmesi zaruretine dikkat çektikleri belirtildi.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2008, 23:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35