banner39

Türk ihracatçısının Rusya'daki çilesi bitiyor

Türk ihracatçısının Rusya'da yaşadığı sorunların aşılması için özel bir proje hazırlandığı öğrenildi.

Arşiv 18.02.2010, 17:11 19.02.2010, 07:29
Türk ihracatçısının Rusya'daki çilesi bitiyor

 

Dünay Bülteni / Habe Merkezi 

Türkiye'den Rusya'ya giden malların bekletilmesi sorunu ortadan kalkıyor. Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin, Moskova'daki uluslararası havalimanında özel bir geçiş koridoru, yeşil koridor açıldığını, bunun özellikle Türkiye'ye bağlı olan bir koridor olduğunu belirterek, "Oradan geçen mallar için kolaylıkların sağlanacağı bir projedir" dedi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelen Seçin, Atatürk Havalimanı'nda Yıldız ile birlikte basın toplantısı yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ocak ayında Rusya'yı ziyaret ettiğini anımsatan Seçin, şöyle devam etti: 

"Önümüzdeki dönem Medvedev'in Türkiye'ye ziyareti gündemdedir. Bu ziyaretin hazırlık çalışmaları çerçevesinde gelmiş bulunmaktayım. Enerji, ulaştırma altyapısı konuları da gündemimizde yer almaktadır. Ticari ilişkilerin geliştirilmesi de ele alınacaktır."

Başbakan Erdoğan'ın Moskova ziyareti sırasında Türkiye'den Rusya'ya tavuk eti ithalatı konusunun da gündeme geldiğini hatırlatan Seçin, şunları kaydetti:

"Türkiye'den Rusya'ya tavuk eti ithalatı konusunda bir teklifte bulunulmuştu. Bu teklif sadece Türkiye için geçerli olan bir teklifti. 500 bin ton tavuk etinin Türkiye'den Rusya'ya ithal edilmesine bağlı bir kota söz konusudur. Bu çok gerçekçi bir projedir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?