banner39

Türk-İş Genel Sekreteri serbest

TEKEL işçilerinin eyleminden sonra gözaltına alınan Türk-İş Genel Sekreteri Türkel serbest bırakıldı.

Arşiv 17.12.2009, 23:16 17.12.2009, 23:16
Türk-İş Genel Sekreteri serbest

TEKEL işçilerinin eylemine yapılan müdahalenin ardından gözaltına alınan Türk-İş Genel Sekreteri ve Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel serbest bırakıldı.

İfadesini alınmasının ardından emniyetten ayrılan Türkel, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile Türk-İş Genel Merkezi'ne geldi.

Türkel ve Kumlu, genel merkez binasına gelişleri sırasında işçiler tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı.

Kumlu'yu işçiler omuzlarına aldı.

Mustafa Türkel, genel merkez binası önünde yaptığı açıklamada Anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerin kendilerine tanıdığı "hak alma hakkını" kullandıklarını ancak engelle karşılaştıklarını söyledi.

Demokratik tepkilerinin engellenmek istenmesinin kendilerini yıldırmayacağını ifade eden Türkel, "Türkiye Cumhuriyetine yakışmayan bir fotoğrafın oluşmaması için çaba gösterdik. Yasal çizgileri aşmamak için her türlü gayreti gösterdik, ama bu manzara Türkiye Cumhuriyeti devletine yakışmadı" dedi.

Kendilerine yapılan müdahale nedeniyle kırgın olmadıklarını dile getiren Türkel, "Hakkımızı sonuna kadar koruyacağız" diye konuştu.

Bütün iyi niyetli çabalarına rağmen taleplerinin algılanmak istenmediğini belirten, Türkel işçilere de sendikalarına sahip çıktıkları için teşekkür etti.

Mustafa Kumlu da "Bu, ülkemize, demokrasimize yakışmayan bir harekettir. Polisimiz, jandarmamız bizim insanımız, talimatları yerine getiriyor " diye konuştu.

Kumlu, bundan sonraki süreci sendika yöneticileriyle değerlendireceklerini ifade ederek eyleme Ankara'dan destek verenlerin dağılmasını istedi.

Türkel'in yanı sıra Tekgıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç'ın da aralarında bulunduğu sendika yöneticileri de serbest bırakıldı.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?