banner39

Türk işçiler Libya'da mahsur kaldı

54'ü Kayserili toplam 60 işçinin Libya'da mahsur kaldığı öğrenildi.

Arşiv 24.04.2010, 12:03 24.04.2010, 12:03
Türk işçiler Libya'da mahsur kaldı

Türkiye'den Libya'ya çalışmak için işçi olarak giden 54'ü Kayserili toplam 60 işçinin orada mahsur kaldıkları iddia edildi. 

Edinilen bilgiye göre, özel bir firma tarafından Libya'nın başkenti Tropoli'ye aylık 2 bin dolar maaş ve kalacak yer sözü ile 54'ü Kayserili toplam 60 işçi götürüldü. Tropoli'ye gideceklerini sanan 60 işçi, uçaktan indiklerinde Libya'nın başka bir şehri Bingazi'de olduklarını fark etti. Firma sahipleri işçilere buradan otobüsle Tropoli'ye gitmeleri gerektiğini söyledi. Firma sahipleri, paraları olmayan işçileri başka bir firmanın kampına götürerek burada çalışacaklarını ve aylık bin 400 dolar alacaklarını söyledi. Bunun üzerine işçiler sunulan teklifi kabul etmeyerek Türkiye'ye dönmek istedi fakat firma sahiplerinin, işçilerin geri dönüş biletlerini vermedikleri ve geri göndermek istemedikleri ileri sürüldü. Burada günlerce kaldıkları öğrenilen işçilerin, kene ve tahtakurusu ile savaştıkları, aynı zamanda birçok işçinin de salgın hastalıklara yakalandığı şeklinde bilgiler alındı. 
Daha sonra Libya Konsolosluğu'na başvuran Türk işçiler, buradan da geri çevrildi. Bunun üzerine işçilerin cep telefonu kamerası ile yaşadıklarını kayıt altına alarak Türkiye'de yaşayan yakınlarına gönderip yardım istedikleri öğrenildi.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?