Türk-İsrail dostluk grubu dökülüyor

İsrail'i kınayan Amber, Türkiye-İsrail Dostluk Grubundan istifa etti.

Türk-İsrail dostluk grubu dökülüyor
Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber, İsrail'in, yaptıklarının akıl dışı olduğunu, kabul edilemeyeceğini belirtti. İsrail'i kınayan Amber, Türkiye-İsrail Dostluk Grubundan istifa etti. TBMM Başkanlığına sunduğu istifa dilekçesinde Amber, uluslararası dostluk derneklerinin, barışa, insan haklarına, hukuka katkı ve saygıda, etkili rol oynadığına işaret etti.

Amber, daha önce, ''Türkiye-İsrail Dostluk Grubundan istifa etmenin değil, içinde kalarak, yapılan ve yapılacak yanlışları önlemenin, daha sağlıklı olacağını düşündüğünü'' belirtti. Ancak İsrail'in hiçbir hak ve hukuk tanımadan, insan haklarına saygı duymadan, Lübnan'da, en gelişmiş silahlarla, savunmasız sivillere ve çocuklara, petrol depolarına yönelik saldırılarla, hem insan hem çevre katliamına neden olduğunu vurgulayan Amber, Kana bölgesinde 60 masum sivil ve çocuğun atılan bombalarla acımasızca öldürülmesinin, bardağı taşıran son damla olduğunu ifade etti. Amber, şunları kaydetti:

''Halen 15 bin ton yakıt depolarının bombalanması sonucu Akdeniz'e yayılması büyük bir çevre felaketine neden olmuştur. Soykırım ve çevre felaketi gibi düşünülmesi bile acı veren böyle bir olaya yol açan İsrail'in, bu akıl dışı yaptıklarını kabul etmek olanaksızdır. Bu nedenle İsrail'i kınıyorum. Bu gerekçeler Türk-İsrail Dostluk Grubu'ndan istifa etmeme neden olmuştur. '' Türkiye-İsrail Dostluk Grubundan dün de Anavatan Partisi İzmir Milletvekili Serpil Yıldız ve CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu istifa etmişti.
 
‘İsrail ile ilişki katliama ortaklıktır’
 
Halklar ve Özgürlükler Cephesi (HÖC) üyeleri dün Yüksel Caddesi’nde İsrail’i lanetleyen dövizler ile toplandılar. AKP İl Binası’na yürüyen topluluk, yol boyunca sık sık İsrail’i ve ABD’yi portesto eden sloganlar attı, eylemde İsrail Bayrağı yakıldı. Yapılan açıklamada, Ortadoğu’da işgalin sürdüğüne dikkat çekilerek, “Türkiye’nin bölgeye asker göndermesi, Türkiye’nin Lübnan’da emperyalizm adına bekçilik yapması ve siyonist İsrail’in korumalığını almasıdır” denildi. Mazlum-Der üyeleri ise; Filistin ve Lübnan’a yönelik saldırıları anlatan fotoğrafları Kızılay’da taşıyarak yaptıkları sessiz yürüyüşlerinde, “Katliama sessiz kalma” çağrısı yaptılar.
 
Kızılay YKM önünde toplanan Mazlum-Der’liler, Ortadoğu’da öldürülen bebekleri, virane mahalleleri ve yıkık hayatları anlatan fotoğraflarını taşıyarak Abdi İpekçi Parkı’na kadar sessizce yürüdüler. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu başkanlığındaki konfederasyona bağlı işçiler, Filistin ve Lübnan’a yönelik saldırıları nedeniyle İsrail’i protesto amacıyla İsrail’in Ankara Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktılar. Türk Eczacılar Birliği de, Lübnan ve Filistin’deki savaş mağdurlarına destek olmak için yardım kampanyası başlattı. TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu, yaptığı yazılı açıklamada, Hükümet’in İsrail’e tutum alması ve milletvekillerinin de Türkiye-israil Dosluk Grubu’ndan ayrılması gerektiğini vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER