banner39

Türk komutan endişesi Atina'ya üs kapattırıyor

Atina, Larissa Karargahı'na atanacak Türk komutanın önünü kesmek için NATO üssünün kapatılmasını istedi.

Arşiv 06.04.2010, 06:00 06.04.2010, 07:15
Türk komutan endişesi Atina'ya üs kapattırıyor

NATO'nun ağustos ayında başına bir Türk tümgeneral atamayı düşündüğü Yunanistan'daki Larissa Karargahı'nın kapatılması gündemde. Sürpriz gelişme, Yunan kamuoyunun Türk komutana tepkisi üzerine Atina yönetiminin teklifi ile gündeme geldi.

Yunan hükümeti, global ekonomik kriz nedeniyle küçülme kararı veren NATO ile temasa geçerek, Larissa Karargahı'nın da 'kapatılacak üsler arasına alınması' formülüne sıcak baktığı mesajını verdi.

Yunanistan bu görüşünü, NATO'nun Bürüksel'deki merkezine de bildirdi. Bu gelişme üzerine NATO, Larrisa Karargahı'na komuta edecek Türk tümgeneralin bu yılın ağustos ayında yapılacak atamasını askıya aldı.

Larissa Karargahı'nın, NATO'nun kapatılacak üsleri arasına alınıp alınmayacağı ise kasım ayında Lizbon'da yapılacak NATO zirvesinde karara bağlanacak.

190 YIL SONRA İLK TÜRK OLACAKTI
Atİna yönetiminin Larissa Karargahı'na ilişkin tavrı değişmeseydi, Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanmasından 190 yıl sonra ilk kez bir Türk komutan bu ülkede görev yapacaktı. NATO'nun Larissa Karargahı Komutanlığı'na Türk tümgeneral atanması kararı, 2009'un Mayıs ayında Bürüksel'de yapılan NATO toplantısında Türk ve Yunan taraflarının onayı ile alınmış ve bu gelişmeyi ilk kez AKŞAM duyurmuştu.

Yunan medyası, bu gelişmenin kamuoyundan saklandığı gerekçesiyle Atina yönetimini ağır dille eleştirmişti. NATO'nun İzmir'de konuşlu Hava Unsur Komutanlığı Yunanistan, İtalya, İspanya ve Portekiz'de alt karargahlara komuta ediyor. Çok sayıdaki kara, deniz ve hava karargahlarından bir bölümünü kapatma kararı alan NATO'nun kapatılması gündemde olan karargahları arasında İzmir Hava Unsur Komutanlığı da bulunuyor.

Larissa, Ege Denizi üzerinde Türk ve Yunan jetleri  arasında yaşanan 'it dalaşı' açısından hayati önem taşıyor. Yunanistan,   Ege üzerinde Türk uçaklarına yaptığı tacizleri Larissa ile ona bağlı olan hava üslerinden kaldırdığı uçaklarla gerçekleştiriyor. Türkiye, Ege üzerinde yaptığı tüm uçuşları, NATO kanalıyla Larissa'ya bildiriyor.

Kayna: Akşam

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?