banner39

Türk Malı ilk cep telefonu piyasada

Bakan Binali Yıldırım, Türkiye'yi bu cep telefonundan edinmeye çağırdı.

Arşiv 17.03.2010, 14:02 17.03.2010, 14:12
Türk Malı ilk cep telefonu piyasada

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı basın toplantısında ilk ilk kez Türkiye'de üretilen cep telefonunun tanıtımı yapıldı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yerli üretimin başarıya ulaşacağından endişe etmediğini kaydederek, “Kimse bizim ürünümüzü, yerli ürünümüzü küçük görmesin. Hiçbir aşağılık duygusuna kapılmayalım” dedi.

Yerli üretimle istihdam oluşturulduğunu ve Türkiye’ye döviz kazandırıldığını dile getiren Bakan Yıldırım, “Eğer bir ülke kendi malına kendi ürününe sahip çıkmazsa, başkalarının da sahip çıkmasını, desteklemesini bekleyemeyiz. Önce kendimiz sahip çıkacağız. İthal telefona karşı değilim. Ama bir şeyi unutmamız lazım. Ürünün hem yurtiçinde hem de yurtdışında rekabet edecek kaliteye ve özelliklere sahip olması lazım” diye konuştu.

28 MİLYAR DOLAR YABANCI CEP TELEFONLARINA GİTTİ

Yıldırım, 1994 yılından bu yana 135 milyon cep telefonun ithal edildiğini, bunun da 27-28 milyar dolarlık pazar oluşturduğunu kaydetti. Yıldırım, her yıl yenilenen cep telefonuna 7-8 milyar dolar harcandığını dile getirdi. Türkiye’de üretilen cep telefonunda yerli katkısının yüzde 35 olduğunu vurgulayan Yıldırım, telefonun “yükte hafif, pahada da hafif” olduğunu söyledi.

ÇİFT SİM KARTLI, 250 TL

“Made In Turkey” ibaresi ile satılacak cep telefonunun yüzde 35’inde yerli katma değerden faydalanılıyor. 98 gram ağırlığındaki cep telefonunun satışı ise 250 TL’den yapılacak.

General Mobile DST 500 modeli Bakan Yıldırım tarafından tavsiye edildi. General Mobile’ın Anel Grup Şirketlerinden Aneles ile başlatılan çalışmalar sonrasında üretilen DST 500 ile çift sim kart kullanılabiliyor. Televizyon özelliğinin yanı sıra fm radyo, GPRS, WAP, e-posta, bluetooth, java, 1,3 megapixel kamera ve video kayıt özelliklerine sahip bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?