Türk Musevi Cemaati liderliğine ikinci aday ithal!

Türkiye'deki Musevi cemaati, yeni hahambaşının seçimine yoğunlaşırken, mevcut Hahambaşı İzak Haleva'nın ardından ikinci aday İsrail'den çıktı.

Türk Musevi Cemaati liderliğine ikinci aday ithal!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

45 yaşındaki İstanbullu haham İlhan Eli Levi, hahambaşılık adaylığı için yaptığı başvurunun kabul edildiğinin kendisine bildirilmesinin ardından, 2 mayıs pazar günü yapılacak seçim öncesi hazırlık çalışmaları için bugün İstanbul'a gitti.

Levi, "önceleri çok erişilmez bir mevki olarak gördüğünü" belirttiği hahambaşılık için adaylık düşüncesinin nasıl geliştiğini anlatırken, "Türk Musevi cemaatinin bir üyesi olarak, bu topluma nasıl bir katkı sağlayabileceğimi hep düşündüm. Hahambaşılık için gerekli vasıflara sahip olduğum inancındayım. İyi bir din eğitimim var" diye konuştu.

Levi, önce neredeyse imkansız görmesine rağmen, Kudüs'ün batısındaki, oturduğu Har Nof mahallesinde, zaman zaman dışarıdan gelen hahambaşılarla bir araya gelmesinin, kendisinde bu fikrin oluşumunda büyük katkı yaptığını söyledi. Har Nof'un, çoğunlukla yurt dışından gelenlerin yerleştiği bir mahalle olduğunu belirten Eli Levi, "Bu insanlardan, yaptıkları faaliyetlerden çok etkilendim. Şalom gazetesinde, Türk Musevi cemaatinde seçimle ilgili ilanı görünce de neden olmasın dedim" ifadesini kullandı.

Eli Levi, bunun üzerine İstanbul'daki Hahambaşılığa adaylık için müracaatta bulunduğunu, kendisine dün, adaylık başvurusunun kabul edildiğine ilişkin bilgi verildiğini ifade etti.


 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 13:17
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türkiye de Yasamayan
Türkiye de Yasamayan - 11 yıl Önce

Musevi Cemaatinin basina gecmesini dogru bulmuyorum. Sahis ancak ve ancak yasamis oldugu Ülkenin Cemaatlerinde görevlerde bulunmasi daha dogru olur, aksi hali yalniz be yalniz Rahatsizlik verir. Kudüs Müftülügü icin Adaylarin Türkiyeden basvurmasi bir Hahambasinin Israil den aday olmasindan daha mantiklidir diye düsünüyorum.

murat nazlı
murat nazlı - 11 yıl Önce

niye olmasın.önemli olması gereken işin ehli ve liyakatli olmak değilmi.sonra bu onların yani kendi işleri , onlar daha iyi bilirler.nasılki biz kendi işimizi daha iyi bilmek zorundaysak..[!]sorun kendi işimizi iyi yapmadığımız gibi yanlış bilgi ile başkasının işine karışmak hatta birde onlara yol-doğru yolu göstermek..allah akıl fikir versin...

osman
osman - 11 yıl Önce

isarilden gelecek adam daha radikal olacak (israil devleti tarafindan secilmis), israilin türkiye hakinda verecek olacagi,(gizli ambaorgolar) dahada etkili olacak. aklisira türkiyeyi cezalandiracaklar.

banner39