banner39

Türk öğrencilere CERN'de burs yolu

CERN'de staj için açılan fondan daha çok Türk öğrencilerin yararlanmasının yolu açılıyor.

Arşiv 20.04.2010, 03:46 20.04.2010, 03:46
Türk öğrencilere CERN'de burs yolu


‘Büyük patlama’ deneyine ev sahipliği yapan CERN’in staj fonundan daha fazla Türk öğrencinin yararlanması için çalışma başlatıldı.

İstanbul Bilfen Okulları, ‘Büyük Patlama’ deneyinin gerçekleştirileceği İsviçre’deki laboratuvar CERN’de staj için açılan fondan daha çok Türk öğrencinin yararlanması için harekete geçti.

Bilfen İlköğretim Okulları Koordinatörü Nurşen Kayatürk, evrenin sırlarını araştıran, dünyanın en büyük fizik laboratuvarı CERN ile bir süredir temas halinde olduklarını belirtti.

CERN’de görevli Türk bilim insanı Dr. Bilge Demirköz’ün desteğiyle okullarının 15 öğrencisinin CERN’e konuk olacağını belirten Kayatürk “Fizik konularına merakı ve bu alandaki başarıları göz önünde bulundurulan 15 öğrencimiz 6-9 Mayıs arasında son yılların en önemli bilimsel konusu olan ‘Büyük Patlama’nın gerçekleştirildiği laboratuvarı görme imkanına sahip olacak. Fonun amacı, fizik öğrenimi gören başarılı Türk  öğrencilere CERN’de staj imkanı sağlamak. 5 kişilik kontenjandan geçen yıl ancak 3 öğrencinin yararlanabilmişti” dedi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?