banner39

'Türk ordusu akıllı ise halkın iradesine karışmaz'

Guardian, Türkiye ile ilgili tespitlerinde "ordu eğer akıllı ise parlamenter sürece müdahale etmeyecektir" diye yazdı.

Arşiv 22.08.2007, 12:51 22.08.2007, 17:33
'Türk ordusu akıllı ise halkın iradesine karışmaz'

Guradian gazetesi Türkiye'deki seçimlerle ilgili olarak "İslam ve Demokrasi" başlklı bir yazı yayımladı.

Yazının başlığı, 'İslam ve Demokrasi'. Guardian, 'bir ara İslamcılık'la flört eden dindar bir Müslüman' olarak tanımladığı Abdullah Gül'ün, önümüzdeki hafta Türkiye Cumhurbaşkanı olacağını belirtiyor.

Gazete, "Ordu eğer akıllıysa, parlamenter sürece müdahale etmeyecektir" diyor.

Ordunun son 50 yılda dört hükümet devirdiğini; bunu bir daha yapmasının kendisi, Türkiye ve esasında Müslüman aleminin kalanı için kötü olacağını vurguluyor Guardian... Adalet ve Kalkınma Partisi'nin seçim zaferiyle halktan yetki aldığını söylüyor.

TÜRKLERİN YÜZDE 9'U ŞERİAT İSTİYOR

Guardian, yapılan bir araştırmaya göre Türklerin sadece yüzde 9'unun İslami bir devlet istediğini de aktarıyor.

Ancak gazete İstanbul'da bu yıl başında belediye yetkililerinin sokaklarda mayo reklamlarını yasaklamaya çalıştığını hatırlatıyor. Guardian Türkiye'nin ayrıca, Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan muhafazakar Hıristiyanlar'ın da katkısıyla, yaratılış teorisinin İslami versiyonunu dünyaya yayabilecek bir merkeze dönüştüğünü söylüyor.

Gazetenin başyazısı, Türkiye'deki gelişmelerin öneminin altı çizilerek noktalanıyor:

"Avrupa'nın liberal perspektifinden bakıldığında bunların bazıları üzücü gelişmeler. Fakat Orta Doğu'nun bazı kesimlerinde, örneğin Mısır'da reformcular arasında, Türkiye sık sık bir model olarak görülüyor. Eğer İslam ve demokrasi'nin bağdaşabileceği Türkiye'de kanıtlanırsa, bu niçin başka yerlerde de olmasın ki? Abdullah Gül'ün gelmekte olan cumhurbaşkanlığı ve ordunun ona yanıtı Boğaz'ın çok ötesinde dalgalara yol açacaktır."

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?