banner39

Türk Polisi, Filistin'de 120 'Yunus' yetiştirdi

Filistinli polislerin eğitimine katkıda bulunan Türkiye, bugüne kadar 120 Filistinli polise motosikletli polis birimi "yunus" eğitimi verdi.

Arşiv 23.04.2010, 12:19 23.04.2010, 12:19
Türk Polisi, Filistin'de 120 'Yunus' yetiştirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Filistin polisi, bugüne kadar kendilerine birçok alanda eğitim veren Türk polislerinin yolundan giderek "Yunus Birliği" kurmaya hazırlanıyor. 

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı'nın (TİKA) ortak projesi çerçevesinde Filistinli polislerin eğitimine katkıda bulunan Türkiye, bugüne kadar 120 Filistinli polise motosikletli polis birimi "yunus" eğitimi verdi.

Filistin topraklarındaki motosikletli polis eğitim kurslarının sonuncusu, Batı Şeria'daki Eriha kentinde bulunan polis eğitim merkezinde tamamlandı.

Batman Emniyet Müdürlüğü'nden Yalçın Çınar, Elazığ Emniyet Müdürlüğü'nden Mehmet Karataş ve Rize Emniyet Müdürlüğü'nden Ahmet Yüksel Kınay'ın bir ay süreyle kurs verdiği Filistinli 31 polis, kurslarını başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldı.

Kursiyerlerin sertifika törenine Emniyet Genel Müdürlüğü Ankara Asayiş Daire Başkanlığından Taşkın Erdin ile Adil Çetin de katıldı.

Erdin, sertifika töreninde yaptığı açıklamada, bunun Filistin topraklarında düzenledikleri dördüncü motosikletli eğitim kursu olduğunu, bugüne kadar yetiştirdikleri Filistinli polislerden 11'ini önümüzdeki günlerde İstanbul'da eğitime tabi tutacaklarını belirtti.

Taşkın Erdin, eğitimci olarak yetiştirilecek Filistin polislerinin de, bundan sonra kendi polislerine eğitim vereceklerini söyledi.

Törene katılan Filistin Polis Akademisi Başkanı Sahir El Sabbah da, Türkiye ile işbirliğinin çok eskilere dayandığını, bu işbirliğinin son iki yıldır çok daha geniş ve farklı alanlara yaygınlaştığını söyledi.

Türk polisinin verdiği eğitimlerden çok yararlandıklarını belirten El Sabbah, "Biz de bünyemizde, yine Yunus adıyla bir birlik kurmayı düşünüyoruz. Ama bunun için belli imkanlar gerekiyor. Bu imkanlara kavuştuğumuzda Yunus birliğimiz de görevinin başında olur" dedi.

Filistin Polisi Eğitim Daire Başkan Yardımcısı Abdülhekim Eburrub ise Türk hükümetine, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Filistin polisine verdikleri yardım ve destekler için teşekkür etti.

"Eğitime çok önem veriyoruz. Kaliteli bir Filistin polisi yetiştirmeye çalışıyoruz" diyen Eburrub, motosiklet eğitimi alan 120 polisin yanı sıra, Türk polislerinin çeşitli alanlarda 700 dolayında Filistin polisinin eğitimine de katkıda bulunduğunu söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?