banner39

Türk Savunma Sanayi IDEF'te görücüde / FOTOGALERİ

Aselsan, TAI, Havelsan, Roketsan, MKE ve TÜBİTAK, savaş aletlerini, İstanbul'daki fuarda dünya pazarına sundu.

Arşiv 28.04.2009, 17:03 04.05.2010, 03:17
Türk Savunma Sanayi IDEF'te görücüde / FOTOGALERİFurkan Torlak/ Dünya Bülteni

Güç denildiğinde halen akla "hard power" anlamında kaba bir askeri gücün geldiği yadsınamaz gerçek. Günümüzde askeri güç kullanımını anlamında müdahaleler yapılıyor, "öteki"ni ikna etme ve boyun eğdirme maksadıyla askeri güce başvuruluyor. Sonuç olaran 21. yüzyılın güç anlayışında halen silahlı kuvvetler önemli bir rol oynuyor.

Bu bağlamda tüm orduların teçhizat ve donanım itibariyle savunma sanayine ihtiyaç duyduğu da bir başka gerçek. Bu bakımdan ülkeler üç ayrı sınıfta değerlendiriliyor. Savunma sanayinde tamamen dışarıya bağımlı olanlar, savunma sanayinde kendine yeten ülkeler, savunma sanayinde kendine yeten ve bu sektörü bir finansman aracı haline getirebilen ülkeler.

Bugün için Birleşmiş Milletlere üye olan 192 ülkenin çoğu tamamen dışarıya bağımlı bir savunma sanayine sahip. Buna karşılık savunma sanayini bir pazara dönüştürmüş ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri (Lockheed Martin, Boeing, Raytheon, Northrop Grumman, General Dynamics), Rusya, Almanya, Fransa (Thomson-CSF) ve İngiltere (BAE Systems) geliyor.

Türkiye ise uzun yıllar Çin, Hindistan, Güney Kore, Pakistan, Yunanistan, Suudi Arabistan, Mısır, İsrail vb. birçok ülke gibi kendi ihtiyaçlarının ufak bir kısmını kendi imkânlarıyla üreten ancak bütçesinden önemli rakamları savunmaya ayırıp ithalat yapan ülkelerden biri. Ancak gelinen noktada Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde önemli bir "yerli" savunma sanayi arayışına girildiği görülüyor. Bu bağlamda ihalelerde yerli firmalar teşvik ediliyor, çeşitli ülkelerin modernizasyon ihtiyaçları karşılanmaya çalışılıyor.

Türkiye'nin kendine yeten hatta savunma sanayi ihracatında bulunan ülkeler kategorisine girme çabalarından birisi de düzenlenen uluslar arası savunma sanayi fuarlarında öne çıkıyor. Nisan ayının sonunda düzenlenen IDEF Uluslar arası Savunma Sanayi Fuarı da bu arayışın önemli bir göstergesi. Fuara 45 ülkeden 283'ü yabancı, 179'u da yerli olmak üzere 462 firmanın katılması fuarın ne kadar etkin olduğunu gösteriyor.

Türkiye'den fuara katılan firmaların başında Aselsan, TAI, Havelsan, Roketsan, MKE ve Tübitak geliyor. Fuarın üreticiler olarak katılımcıları olduğu gibi gözlemci ve müşterileri de çok. Fuara 69 ülkeden yaklaşık 30'u Bakan olmak üzere 400 civarında askeri yetkilinin katılması bu bakımdan önemli. Nitekim fuar sırasında Türk firmalarının yabancı müşteriyle kontratlar yaptıkları da gelen haberler arasında.

Fuarda Altay tank projesi ihalesini de alan OTOKAR özellikle zırhlı araçlar konusunda katılımcıların ilgisini çekiyor. Elektronik harp üniteleri, radar vb. ürünlerde Aselsan dikkat çekici. Makine ve Kimya Endüstrisi de birçok farklı tabanca, tüfek ve top ürünleriyle katılırken Roketsan standında kısa ve uzun menzilli füzeler dikkat çekiyor.

Furkan Torlak'ın objektifinden Türk savunma sanayiî ürünleri/FOTOGALERİ

Yorumlar (1)
necmettin 14 yıl önce
otokarın yaptığı zırhlılar tofaş marka otomobil gibi olmasında. kağıt gibi yamulmasın en ufak darbede.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?