Türk STK'lar: Türkiye İsrail'i engellesin

Türkiye'den ve dünyadan birçok sivil toplum kuruluşları, Türkiye'nin İsrail'in OECD'ye üye olmasını mutlaka engellemesini istedi.

Türk STK'lar: Türkiye İsrail'i engellesin


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Akabe Vakfı, AKDAV, Araştırma ve Kültür Vakfı, ASDER, Hikmet Vakfı, İHH, İnsan ve Medeniyet Hareketi, MAZLUMDER, Medeniyet Derneği, Özgür-Der gibi kitle örgütleri Mayıs ayı sonunda OECD'de görüşülecek olan İsrail'in üyeliğiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Dışişleri Bakanı'na İsrail'in üyelik başvurusunun veto edilmesi yönünde çağrı yaptı.

İsrail'in alınacak olan üyelik kararıyla daha da güçleneceğini ifade eden STK temsilcileri bu yönde alınacak bir kararın İsrail'in yaptığı her türlü hukuksuzluğun desteklenmesi anlamına geleceğini, bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracağını ifade ettiler.

Basın toplantısında, MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Av. Cihat Gökdemir konuyla ilgili kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra, hazırlanan ortak metni çağrıcı kurumlar adına Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Şekerci okudu. Açıklama sonunda bir konuşma yapan İHH Başkan Yardımcısı Osman Atalay ise "OECD Genel Sekreteri İsrail'in üyelik talebinin olumlu bir şekilde cevaplandırılması yönünde bir beyanda bulunmuştur, bunun böyle olmamasını umuyoruz. Aslında İsrail'in OECD üyeliğine İngiltere ve Yeni Zelanda'nın da karşı olduğunu biliyoruz ancak nasıl oy kullanacaklarını bilemiyoruz. Bu sebeple Türkiye'nin vereceği oy çok önemlidir" dedi.

Öte yandan Londra merkezli İslam İnsan Hakları Komisyonu'nun (IHRC) organize ettiği ziyaret, 10-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. OECD, 27-28 Mayıs'ta Fransa'nın başkenti Paris'te toplanacak. Avrupalı Müslümanlar ziyaretleri sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partileri liderleri ve sivil toplum örgütleri ile bir araya gelecek.

İLGİLİ HABERLER:

BBP: Türkiye İsrail'e OECD'de one minute desin

El Fetih'ten İsrail'in OECD üyeliğine karşı kampanya

 Maruf: Türkiye İsrail’in OECD üyeliğini veto etsin

 Avrupalı Müslümanlar da İsrail'e karşı lobi yapacak

 

stklar-israil-oecd-basin-toplantisi.jpg

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39