banner39

Türk Toplumu Sarrazin'in istifa etmesini istiyor

Berlin Türk Toplumu Derneği, Sarrazin'in kendilerini hedef alan sözleri sonrası istifasını talep etti.

Arşiv 15.06.2010, 12:14 15.06.2010, 12:41
Türk Toplumu Sarrazin'in istifa etmesini istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Berlin Türk Toplumu derneği, Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Thilo Sarrazin’in ırkçı hakaret içeren sözlerinden dolayı görevinden istifa etmesini ya da Merkez Bankası tarafından görevine son verilmesini talep etti. Türk Toplumu derneği başkanı Kenan Kolat, Merkez Bankası başkanı Axel Weber’e bir mektup yazarak, Thilo Sarrazin’in istifaya zorlanması ya da görevinden uzaklaştırılmasını istedi. Kolat mektubunda, Sarrazin’in bu açıklamalarıyla Merkez Bankası’nın itibarı, toplum ve ülke için bir yük olacağını ifade etti.

Sarrazin, geçen hafta Darmstadt’da işadamlarının katıldığı bir toplantıda, Almanya’da yaşayan bilhassa Ortadoğu, Türkiye ve Afrika kökenli yabancıların Alman toplumunun aptallık ortalamasını tabii yollardan, yani nüfus artışı ile yükselttiğini söylemişti.

Kolat bu tür ırkçı tahminler yapıldığında fikir özgürlüğünden ya da polemik yapıldığından bahsedilemeyeceğini, bu tür açıklamalar yapanlar hakkında savcıların soruşturma başlatması gerektiğini belirtti. Berlin Türk Toplumu derneği suç duyurusu yapmak için hazırlık yaptığını açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?