banner39

Türk vekillerden Filistine yardım

İlke İlim Kültür Derneği'nin başlattığı bir kampanyaya katılan 48 parlamenter, Filistinli birer çocuğun masraflarını üstlendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türk vekillerden Filistine yardım

Babaları İsrail tarafından şehit edilen Filistinli yetim çocuklara Türk milletvekilleri sahip çıktı. İlke İlim Kültür Derneği'nin başlattığı kampanyaya katılan 48 parlamenter, birer çocuğun masraflarını üstlendi

Filistin'deki kamplarda yaşayan çocuklara her ay en az 35 dolar gönderecek olan vekiller, eğitim ve giyim giderlerini de karşılayacak.

Çocukların belirli aralıklarla Türkiye'de misafir edilmesi de planlanıyor.

Filistin'de her yıl yüzlerce çocuk ailesini kaybediyor. Uluslararası kuruluşların desteklediği kamplarda kalan çocuklara Türkiye'den de yardım gidiyor.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde zor durumdaki Müslümanlara yardım çalışmaları yapan İlke İlim Kültür Derneği (İLKDER) Filistin'deki kimsesiz çocuklara yönelik 'koruyucu aile kampanyası' başlattı. Şu ana kadar 150 çocuğa aile bulan derneğin hedefi, en az bin çocuğa sahip çıkmak. İLKDER'in kampanyasına milletvekilleri de ilgi gösterdi. AK Partili 48 milletvekili, Filistinli birer çocuğun tüm masraflarını üstlenmeyi kabul etti.

İLKDER Başkanı Zehra Sönmez, kadın üyelerden oluşan derneğin amacının kimsesiz kadın ve çocuklara sahip çıkmak olduğunu söyledi.

 Koruyucu aile kampanyası çerçevesinde Filistinli her çocuğa aylık 35 dolar para yardımı sağlayacaklarını belirten Sönmez, ailelerle çocuklar arasındaki ilişkileri güçlendirme adına da çalışmalar yapacaklarını anlattı.

Önümüzdeki dönemde çocukları Türkiye'deki ailelerinin yanında misafir etmek istediklerini kaydeden Sönmez, bunun dışında çeşitli hediyeler de gönderileceğini söyledi.

İLKDER'in koruyucu aile kampanyasının TBMM ayağı Türkiye-Filistin Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi tarafından yürütüldü. Tanrıverdi, yetim kalan Filistinli çocukların anne-baba olarak yaralarını sarmak istediklerini söyledi. Bu konuda talepte bulunduğu milletvekillerinin çoğunun 'koruyucu aile' teklifini kabul ettiklerini belirten Tanrıverdi, "Milletvekili arkadaşlarımız, Filistinli çocukları o zor şartlar altında yalnız bırakmadı.

Çocuklara maddi desteğin yanı sıra kıyafet ve kırtasiye konusunda da her türlü desteği verecekler. Ben bu projenin çocukların yüzlerini bir nebze olsun güldüreceğine inanıyorum. Filistinli çocuklar bizim için çok önemli. Çünkü onlar, Ortadoğu'daki barışın sağlanması adına gelecekte etkin olacaklar." dedi.

Tanrıverdi ayrıca, TBMM'de Filistin Dostluk Grubu'nda 269 milletvekilinin olduğunu söyledi. Tanrıverdi'nin yanı sıra TBMM İsrail-Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişçi de Filistinli bir çocuğun koruyucu ailesi olmayı kabul etti. Listede ayrıca, Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş, Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, Bayburt Milletvekili Fettani Battal ve Adıyaman Milletvekili Faruk Ünsal gibi isimler bulunuyor.

Zaman

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?