banner39

Türkçe Olimpiyatları şiir finalinin birincisi Afganistan

Bu yıl 8. düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'ında şiir finalinin birincisi Afganistan'dan Shaira Osmani oldu.

Arşiv 04.06.2010, 01:46 04.06.2010, 01:47
Türkçe Olimpiyatları şiir finalinin birincisi Afganistan


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 'Aynı Dili Konuşuyoruz' sloganıyla düzenlenen 8. Türkçe Olimpiyatları'nın şiir finalinin birincisi Mehlika Sultan şiiriyle Afganistan'dan Shaira Osmani oldu.

8.Türkçe Olimpiyatları'nın şiir finaline ev sahipliği yapan Konya unutulmaz bir gece yaşadı. Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'nde yapılan ve 12 ülkenin yarışmacılarının katıldığı finalde salonda yer bulamayan binlerce kişi, kültür merkezi bahçesine kurulan dev ekranlardan yarışmayı takip etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan şiir finali, dünya renkleri halk oyunları topluluğunun gösterisiyle başladı. Binlerce Konyalı okunan şiirlerle bazen coşku, bazen hüzün bazen de gözyaşlarıyla unutulmaz dakikalar yaşadı.

Yarışmanın jüri üyelerinden Sanatçı Erhan Güleryüz, olimpiyata katılan yarışmacıların kendisini mest ettiğini; tüylerinin diken diken olduğunu anlattı.

Sanatçı Uğur Işılak da Türkçeyi dünya dili yapma yolunda emeği geçen başta öğretmenler olmak üzere herkese teşekkür etti.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emine Yeniterzi de dünyanın dört bir yanındaki okullarda birçok öğrencinin öğretmen olarak Türkçeyi öğrettiğini söyledi. Öğretim üyesi Yeniterzi, "Bu okulların açılmasında emeği geçen, büyük bir fedakârlıkla bu okullarda görev yapanlara teşekkür ediyorum." dedi.

Yapılan oylama sonrası Mehlika Sultan şiiriyle Afganistan'dan Shaira Osmani 1.'liği elde ederken 2.'liği Bülbül şiiriyle Türkmenistanlı Övezmurat Altıyev, 3.'lüğü Sana Bana Vatanıma şiiriyle Kırgızistan'dan Mamacakip Kizi Aysuluu elde etti.

Dereceye giren öğrencilere Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam tarafından madalyaları verildi. Geceye, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilçe belediye başkanları ve yüzlerce davet katıldı.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?