banner39

Türkçe Olimpiyatları tören ile sona erdi

Bu yıl 8. düzenlenen Türkçe Olimpiyatları, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği bir tören ile sona erdi.

Arşiv 10.06.2010, 00:13 10.06.2010, 00:13
Türkçe Olimpiyatları tören ile sona erdi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
   
 
Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 8. düzenlenen Türkçe Olimpiyatları kapanış töreni muhteşem bir törenle yapıldı. Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen törende öğrenciler şiir, şarkı ve oyunlarıyla izleyenleri coşturdu.

Sunuculuğunu ünlü oyuncu Kadir Çöpdemir'in ve öğrenci Moldovalı Nadia'nın yaptığı 8. Türkçe Olimpiyatları kapanış töreni için Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu'nda muhteşem bir tören düzenlendi. Törene vatandaşların ilgisi yoğun olurken devlet büyükleri de 120 ülkeden gelen 750 öğrenciyi yalnız bırakmadı. Törene Başbakan Recep Tayip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Mehmet Sağlam, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, HaberTürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya, medya ve iş dünyasından çok sayıda ünlü katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören 120 ülkenin öğrencilerinden her biri elinde kendi bayraklarının olduğu davul gösterisi ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Türkçe olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Sağlam olimpiyatlara katılan öğrencilerine, anne ve babalarına teşekkür etti. Sağlam "Amacımız Türkçe'yi barış dili haline getirmek. Bize destekte bulunan sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis başkanına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca özel sektörde gönülleri zengin olan insanlara da şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

Törende konuşan Başbakan Recep Tayip Erdoğan ise birlik ve kardeşlik mesajı vererek Mevlana, Yunus Emre ve Said-i Nursi'nin sözlerine atıfta bulundu.

Tören sırasında Kazakistan, Moldova ve Gürcistan'dan gelen öğrencilerin sergiledikleri halk oyunları gösterisi büyük bir ilgi ile takip edildi. Öğrencileri seslendirdiği şiir ve şarkılarda zaman zaman duygulu anlar yaşanırken zaman zamanda şiir ve şarkılar izleyenleri coşturdu. Şaire Osmani'nin seslendirdiği 'Annem' şiiri törene katılanlara duygulu dakikalar yaşatırken Emine Erdoğan'da göz yaşlarına hakim olamadı.

Törende ünlülere de mikrofon uzatıldı. Türkçe Olimpiyatları ile tanışıklığının iki yıl önce başladığını aktaran sanatçı Serdar Ortaç iki yıl önce Türkçe Olimpiyatlarında bir öğrencinin döktüğü gözyaşlarının kendisi Türkçe Olimpiyatları sevdalısı yaptığını söyledi.

Olimpiyat atmosferinden büyülendiğini söyleyen ünlü sanatçı Emel Sayın ise televizyonda izlemek yerine burada olmanın bambaşka bir duygu olduğunu ifade etti. Olimpiyatların bir gönül hareketi olduğunu belirten Sayın, "Emek veren herkesin yüreğine sağlık." diye konuştu.

Ünlü futbolcular Bülent Uygun ve Hakan Şükür ise olimpiyatlara emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kapanış töreninde bir de ödül töreni düzenlendi. İsmail Gaspıralı Türk Dili Ödülü, ünlü yazar Hekimoğlu İsmail'e verildi. Tekerlekli sandalye ile törene katılan Hekimoğlu İsmail'e ödülünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise yerinden kalkarak Hekimoğlu İsmail'i tebrik etti.

Ali Şir Nevai Ödülü ise İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu'ya verildi. Olimpiyatları düzenleyen herkese teşekkür eden Bakan Atalay, Türkçe'yi ve Türk Medeniyeti'ni her tarafa yayan gönül erlerine teşekkür etti.

Olimpiyatlar da Türkçeyi dünyaya öğreten öğretmenler de unutulmadı. Öğrencilere emeği geçen öğretmenlere ödülleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

Tören öğrencilerin seslendirdiği olimpiyatın resmi şarkısı "Yeni Bir Dünya' şarkısı ile sona erdi.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?