banner39

'Türkçe' toplantısında 'Kürtçe' gerginliği

Azeri basını, Türkçe Konuşan Ülkeler toplantısında DTPli vekil ile bazı Azerilerin tartıştığını öne sürdü

Arşiv 30.09.2009, 16:22 30.09.2009, 16:42
'Türkçe' toplantısında 'Kürtçe' gerginliği


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bakü'de düzenlenen ve TBMM başkanı Mehmet Ali Şahin'in de katıldığı Türkçe Konuşan Ülkeler Meclisi toplantısı sonrası verilen yemekte, "açılım" gerginliği yaşandığı iddia edildi.

Azeri basınında yer alan haberlere göre, toplantı için Bakü'de bulunan DTP milletvekili Sırrı Sakık ile bazı Azeri vekiller arasında, Türkiye'nin Kürt ve Ermeni açılımları konusunda sert bir tartışma yaşandı.

Tartışmanın ayrıntıları hakkında bilgi verilmezken, DTP'li Sakık'ın görüşlerine, Azeri vekillerin "kızdığı", hatta Sakık'ın "tehdit edildiği" öne sürüldü. Bir başka iddiaya göre ise Azeri vekillerin tepkisini gören MHP milletvekili Atilla Kaya, Sakık'a Türkiye'deki muhalefete "şükretmesi" gerektiğini söyledi.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye'nin katıldığı Türkçe toplantısına bu yıl Türkmenistan ve Özbekistan katılmadı. Toplantıya katılan ülkelerin meclis başkanları ve bazı milletvekilleri konuşmalar yaparken, Mehmet Ali Şahin 2010'da Astana'da yapılacak toplantıya Özbek ve Türkmenler'in de katılması için çaba sarfedeceklerini ifade etti. Toplantı sonunda "Bakü Beyannamesi" kabul edildi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?