banner39

Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı

Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı

Arşiv 14.04.2010, 05:57 14.04.2010, 12:38
Türk'e provokatif saldırı amacına ulaştı; gösteriler başladı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e önceki gün Samsun'da yapılan provokatif saldırı, sokakları hareketlendirdi.

Hakkari ve Yüksekova'da izinsiz gösteri yapan gruplar polise taşla saldırırken, Aydın Didim'de işyeri ve araçların camlarını kırdı. Benzer protestolar dün Van, İstanbul, Muş, İzmir, Erzurum ve Şanlıurfa'da da yaşandı. Çirkin saldırıya her kesimden tepki yağarken, siyasî partilerin tamamı provokatif eylemi kınadı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in tahrik edici açıklamaları ise tepki çekti. Sivil toplum örgütleri de yayınladıkları mesajlarda Türkiye'nin karanlığa sürüklenmek istendiği noktasında birleşti: "Demokratikleşme çabalarını baltalamak isteyenlerin tuzağına düşmeyelim."

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e yönelik provokatif saldırı amacına ulaştı. Türkiye'nin birçok yerinde çirkin eylem, izinsiz gösterilerle protesto edildi. İstanbul'da Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün binası taşlandı.

Hakkari'de izinsiz gösteri yapan grup, polise taşla saldırdı. Polis, gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti. Yüksekova ilçesinde de izinsiz gösteri yapan grup, polise taş attı. Aydın'ın Didim ilçesinde de saldırıyı protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi. PKK lehine slogan atan gruptakiler, ilçe merkezindeki bir kahvehane ve iki araca taşlı saldırıda bulundu. Polis ekipleri, 13 kişiyi gözaltına aldı. Van'da, BDP il binası önünde toplanan ve aralarında Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu grup, slogan atarak Sanat Sokağı'na kadar yürüdü. İzmir'de BDP İl Başkanlığı binası önünde toplanan partililer, slogan atarak, alkışla saldırıya tepki gösterdiler. Basın açıklaması okuyan BDP eski İzmir İl Başkanı Mukaddes Kubilay, Ahmet Türk'e yapılan çirkin saldırının tüm Kürt halkına ve halkların bir arada barış içinde yaşama arzusuna yapıldığını anlattı. Erzurum'da, BDP İl Başkanlığı'nda toplanan partililer Mahallebaşı Meydanı'na kadar yürüdükten sonra basın açıklaması yaptı. BDP İl Başkanı Rıza Güler, "Sorumluların en kısa sürede ortaya çıkarılmasını istiyoruz." dedi. Şanlıurfa'da BDP il binası önünde toplanarak, Karakoyun İş Merkezi önüne gelen grup, saldırıya tepki gösterdi.

Saldırı, BDP üyesi bir grup tarafından İstanbul Taksim'de protesto edildi. İstiklal Caddesi girişinde toplanmaya başlayan grubun sayısı kısa sürede yaklaşık 1000 kişiye ulaştı. Teröristbaşı Abdullah Öcalan ve PKK lehine slogan atan grup, eylem sonrası taşkınlık çıkardı. BDP il binasına yürümek isteyen göstericiler, il binasıyla aynı cadde üzerinde bulunan Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü binasını taşladı. Polisin karşılık vermediği olay, parti yöneticilerinin araya girmesiyle sona erdi.

BATMAN'DA DEĞİŞİK KURUMLARDAN TEPKİ

Kapatılan DTP'nin siyasi yasaklı eşbaşkanı Ahmet Türk'e Samsun'da düzenlenen saldırıya tepkiler sürüyor. Siyasi partiler, insan hakları organizasyonları ve dernekler saldırıyı şiddetle kınadı.

BDP Batman il teşkilatı, Ahmet Türk'e Samsun'da yapılan saldırıyı düzenlenen basın açıklaması ile kınadı. Batman Belediyesi önünde toplanan partililer, okunan basın açıklamasının ardından gerçekleştirdikleri beş dakikalık oturma eylemi ile olayı protesto etti. Emniyet görevlilerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı belediye kavşağında toplanan kalabalık sık sık 'baskılar bizi yıldıramaz' şeklinde slogan attı.

Basın açıklamasını okuyan BDP Batman il örgütü Eş Başkanı Saadet Becerikli, Ahmet Türk'e yapılan saldırının tüm Kürt halkına yapıldığını, devletin bunda birinci derecede sorumlu olduğunu ileri sürdü.

Becerikli, "Çünkü daha önce Kürtlere yönelik saldırılar ve linç girişimleri hükümet ve devlet tarafından hoş görülmüştür. Ancak bilinmelidir ki Ahmet Türk'e yapılan saldırı bütün Kürtlere yönelik yapılmış bir saldırı olarak algılanmış ve büyük öfke uyandırmıştır. Bunu şiddetle kınıyoruz." dedi. Becerikli, ayrıca, Bulanık davasının güvenlik gerekçesi ile Samsun'a nakledilmesinin temel amacının, mağdurları ve müdahilleri saldırıya açık hale getirmek ve yargılanan kişilere ceza muafiyeti getirmek olduğunu savundu.

"HUZUR ORTAMINI BOZMAK İSTEYENLER OLABİLİR, OYUNA GELİNMEMELİ"  

AK Parti Batman İl Başkanı Ziver Özdemir de insanların fikirlerinden dolayı böyle saldırılara uğramasının utanç verici bir şey olduğunu belirterek, Türkiye'de herkesin bu saldırıya karşı durması ve bir daha böyle şeylerin yaşanmaması için tavır alması gerektiğini söyledi.

İnsan olarak herkesin bu menfur saldırıyı kınaması gerektiğine dikkat çeken Özdemir, Anayasa değişikliğinin konuşulduğu bir dönemde yapılan bu saldırın ülkenin huzurunu ve demokratikleşmesini istemeyenlerin bir provokasyonu olabileceğine de işaret ederek, herkesin sağduyulu ve sabırla oyuna gelmemesi gerektiğini belirtti.

 BİNGÖL'DE AHMET TÜRK'E YAPILAN SALDIRIYA PROTESTO

BDP Bingöl İl Başkanlığı tarafından organize edilen mitingde, kapatılan DTP eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e yapılan yumruklu saldırı protesto edildi. Protesto mitinginde herhangi bir olay yaşanmadı.

BDP Bingöl Teşkilatı tarafından organize edilen mitingde, Samsun'da Ahmet Türk'e karşı yapılan yumruklu saldırı protesto edildi. BDP İl Başkanlığı önünde bir araya gelen kalabalık grup, Genç Caddesi boyunca yürüdü. 'Ahmet'e uzanan eller kırılsın' sloganları ile Saat Kulesi önüne kadar yürüyen grup, burada toplanarak, bir basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklaması yapan BDP Bingöl İl Başkanı Halis Yurtsever, Türk'e yapılan saldırının, bütün Kürt halkına yapıldığını söyledi. Ahmet Türk'ün, Türkiye'de yetişen ender siyasetçilerden biri olduğunu söyleyen BDP İl Başkanı Yurtsever, yapılan saldırıyı kınadıklarını söyledi.

"SALDIRI ÜLKE HUZURUNU BOMAYA YÖNELİK"  

Yapılan saldırının, ülke huzurunu bozmaya yönelik olduğunu belirten Halis Yurtsever, "Barış ve Demokrasi Partisi'nin tek amacı barış ve kardeşliği sağlamaktır. Ahmet Türk, 40 yıllık bir politikacıdır. Her zaman barış ve kardeşliği savunmuş bir politikacıdır. Ahmet Türk, Türkiye'de yetişen ender siyasetçilerden biridir. Ona yapılan saldırı bütün Kürt halkına yapılmış saldırıdır. Biz Türkiye'nin bütünlüğü içerisinde halkların kardeşliği temelinde mücadele ederken, sizler iki provokatörü besliyorsunuz. Bu nasıl bir rezilliktir, nasıl bir hatadır. Türkiye buna layık değildir. Bu halk buna layık değildir. Bizim talebimiz akan kanın durmasıdır. Savaş asla. Asla savaş istemiyoruz. Bu ülkede 25 milyon Kürt vardır. Elzem olarak Kürt halkının dili ülkenin ikinci resmi dili olmalıdır." diye konuştu.

 

HAKKARİ'DEKİ GÖSTERİLER SIRASINDA OLAYAR ÇIKTI

 

Hakkari'de, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı kınamak için düzenlenen yürüyüş ve basın açıklaması sonrasında olaylar çıktı.

Bulvar Caddesi üzerindeki protesto gösterisine Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu, Çukurca Belediye Başkanı Mehmet Kanar, BDP İl Başkanı Mehmet Sıddık Akış, Meya-Der İl Temsilcisi Mikail Atan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkan ve beraberindekiler yürüyüşe geçerek basın açıklamasının yapılacağı Cumhuriyet Caddeasi üzerinde bulunan Belediye Başkanlığı'nın önünde toplandı. Kalabalık 'Ahmet Türk'e uzunan eller kırılsın' şeklinde slogan attı.

Meya-Der İl Temsilcisi Mikail Atan'ın yaptığı basın açıklamasının ardından, BDP İl Başkanı Mehmet Sıddık Akış, bir konuşma yaparak Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı kınadıklarını belirtti.

Bulvar Caddesi üzerinde bulunan İl Jandarma Komutanlığı kavşağında bekleyen çevik kuvvet polisleri, kendilerine doğru gelen gruba gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale edince, çarşı merkezi biranda karıştı. Olaylar nedeniyle esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı.

Olayların yayılmasıyla birlikte çarşı adeta sessizliğe büründü. Polisin guruba çok sayıda gaz bombası kullanması sonucu çarşı merkezi adeta dumana büründü. Gazdan etkilenen bir çocuk bölgeden uzaklaştırıldı.

Diğer taraftan, Hakkâri Devlet Hastanesi'nde saldırıya geçen grupar, hastanenin önündeki pankartları kırıp yollara barikat kurdu. Olaylar esnasında Hasip Kurt (15) adlı çocuk polisler tarafından annesinin elinden alınarak gözaltına alındı. Hastaneye kaldırılan çocuk tedavi altına alındıktan sonra yoğun bakıma alındı. Bu esnada hastaneye gelen çocuk yakınları hastayı görmek isteyince, polis ile vatandaşlar tarafından kısa bir tartışma yaşandı. Olaylarda 2 polis memuru, bir çocuğun yaralandığı belirtildi. 

 

CİZRE'DE PROTESTO EYLEMİ

Kapatılan DTP'nin siyasi yasaklı Eşbaşkanı Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı kınamak üzere Cizre Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ilçe başkanlığı önünde basın açıklaması yapıldı.

Cizre İlçe Başkanlığı önünde bir araya gelen BDP'liler, ilçe Başkanı Sellahatin Cıvıldak, Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Hanım Onur, İl Genel Meclis üyeleri, KURDİ-DER Vicdani Retçi Halil Savda, Özgür Basın çalışanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ellerinde Eski DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün fotoğraflarıyla katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Eshat Bulduk, Ahmet Türk'e adliye önünde yapılan saldırıyı hatırlatarak, mahkemenin bilinçli olarak Samsun'a taşındığını öne sürdü.

 

 

 

 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?