banner39

Türkel'in talimatla ifadesi alındı

Tekel işçilerinin 4/C kapsamına alınması protesto davasında Tek Gıda-İş Başkanı Türkel'in talimatla ifadesi alındı.

Arşiv 16.04.2010, 01:56 16.04.2010, 01:56
Türkel'in talimatla ifadesi alındı


Ankara'da 17 Aralık 2009'da AK Parti Genel Merkezi önünde, bir grupla beraber Tekel işçilerinin 4/C kapsamına alınmasını protesto ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel'in talimatla ifadesi alındı.

Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesine avukatıyla birlikte gelen Türkel, verdiği ifadede, Tekel tütün fabrikalarında çalışan 12 bin civarında işçinin, işletmelerin kapanması sonucu işsiz kaldığını hatırlattı.

"4/C statüsüyle, çalışma hayatında hukuka uygun olmayan bir işlemin uygulamaya geçirilmeye çalışıldığını" savunan Türkel, kendilerinin bunun üzerine AK Parti yetkilileriyle konuşmak ve sorunları çözmek amacıyla 6 bin kişiyle Ankara'ya hareket ettiklerini kaydetti.

Türkel, bu kişilerin sendika üyeleri olan ve Tekel tütün fabrikalarında çalışan işçiler olduğunu dile getirerek, "Ankara'da bu hareketimizi yapmamamız için emniyet müdür yardımcıları bizimle görüştü. Herhangi bir hukuk dışı eylem yapmadan hakkımızı arayacağımızı söyledik" dedi.

Makul bir sebeple Ankara'ya gelmelerinin onaylandığını kaydeden Türkel, Ankara'ya gideceklerinden valinin ve emniyetin haberi olduğunu söyledi.

Emniyet görevlilerin Ankara'ya girişte araçlarını durdurduğunu, AK Parti Genel Merkezinin önüne geldiklerinde ise olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığını kaydeden Türkel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geç saatlere kadar bizimle görüşmediler. Daha sonra devlet bakanlarından bir tanesinden haber geldi. Biz de 20 kişilik bir heyetle görüştük. Daha sonra gece yarısı iklim koşulları nedeniyle güvenlik kuvvetleri bizi kapalı spor salonuna almak istedi. AKP'nin, önünde beklemek için uygun olmadığını söylediler. Biz de emniyet ve valiliğin tahsis etmiş olduğu otobüslerle gecelemek için kapalı spor salonuna gittik. Ertesi gün Abdi İpekçi Parkına geçtik."

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Mustafa Türkel'in de aralarında bulunduğu 31 şüpheli hakkında, "polise mukavemet" ve "izinsiz gösteri yapmak" suçlarından 8 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?