banner15

Türkiye - AB = ABD - Irak

Financial Times'ta Philip Stephens imzasıyla yayımlanan yazıda, Amerika'nın Irak'ta yaptığı hataların benzerini, AB'nin Türkiye konusunda yaptığı savunuldu.

Türkiye - AB = ABD - Irak

"Türkiye'nin kaybı, Batı için bir başka stratejik yenilgi olacaktır" başlıklı yazıda şu satırlar dikkat çekiyor:

"Türkiye modern, çoğulcu bir devlet olma yolunda. Girdiği bu yol, Avrupa Birliği üyeliğinin de önünü açıyor. Bu, İslam'ın Batılı değerlerle bir arada yaşayabileceğinin örneği. Avrupa'nın Orta Doğu'ya bağlanan köprüsü olarak istikrarlı bir Türkiye, stratejik bir ödül niteliğinde.

Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkanlar da bunun farkında. Dürüst davranıp, Avrupa Birliği'nin kapılarını Türkiye'ye derhal kapatmasını açık açık savunmamalarının nedeni de bu zaten. Zira bu, 70 milyonluk Müslüman bir ülkenin, çoğunluğu Hristiyan olan bir birliğe kabul edilmesine karşı çıkmak anlamına gelecektir.

Bunun yerine; 'Bırakın Türkiye gelişsin, modernleşsin' diye fısıldaşıyorlar; 'Kötü haberi sonra veririz. Acı reçete, imtiyazlı ortaklık statüsü ile tatlandırılabilir'.

Recep Tayyip Erdoğan hükümeti geçmişte hatalar yapmış olabilir ama aptal değil. Türkiye'nin başka seçenekleri ve çıkarları da var. Doğudaki Müslüman komşularına, ya da kuzeydeki Rusya'ya dönebilir.

Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi zaman zaman azarlayan, tepeden bakan üslubu ülke kamuoyunu Avrupa'dan soğutmaya başladı bile. Ankara bir noktada, 'Artık yeter' diyecektir. Bu, Batı için en az Irak'taki kadar büyük bir stratejik yenilgi olacak, İslam ile arasındaki mesafe daha da açılacaktır.

Amerika dünyayı güçle değiştirebileceğini, Avrupa ise dünyayı gözardı edebileceğini düşünüyor. İkisi de yanlış. Eğer Türkiye kaybedilirse, Avrupa'nın 'yok sayma günahları', Amerika'nın 'müdahale etme günahları'nın yanındaki yerini alacaktır."

Bir diğer İngiliz gazetesi Times'ın yazarlarından Bronwen Maddox da Türkiye'ye haksızlık yapıldığı görüşünde. Yazıda dikkat çeken satırlar şöyle:

"Bu zirve, Avrupa Birliği'nin kapılarını kapatmaya karar verdiği zirve olarak anılacak gibi görünüyor. Gerekçe ise artık nefesinin yetmediği.

Avrupa Birliği, Türkiye, Sırbistan ve Batı Balkanlardaki ülkelerin üyelik talepleri karşısında geri adım atacak. Ancak bir yandan da, bunun sonsuza kadar 'Hayır' anlamına gelmediğini iknaya çalışacak.

Avrupa Birliği Türkiye'yi reddetmekte haksız. Ankara'ya gerektiğinden daha sert davranılıyor. Avrupa Birliği, Türkiye ile sorunlarını henüz halledememiş bir Kıbrıs'ı 2004'te üyeliğe kabul ederek çözümsüzlüğe yaptığı katkıyı unutuyor."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35