banner39

Türkiye-AB ilişkileri yavaşlatıldı

Olli Rehn: AB Komisyonu'nda Türkiye ile müzakerelerin kısmen askıya alınmasını kararlaştırdık.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye-AB ilişkileri yavaşlatıldı

Olli Rehn basın toplantısıyla resmi kararı açıklıyor:

Komisyon olarak son derece ciddi bir tartışma gerçekleştirdi. Türkiye Ankara Protokolünü imzaladı ancak bir deklarasyon yayınladı. Bu deklarasyonda Rumlar'ın tanınması anlamına gelmiyor denildi. AB Deklarasyonu'na göre 2006'da Türkiye'nin Rumlara limanları açması gerekiyordu. Komisyon tekrar çağrıda bulundu bu yükümlülüklerin yerine getirilmesi konusunda. Ancak Finlandiya Dönem Başkanlığı bir sonuca vardı ve anlaşmaya varılamadığını açıkladı

Kıbrıs konusunda BM'nin liderliğinde çözülmesi gerektiğini komisyon bir kez daha ele aldı. Biz kendi siyasi desteğimizi, BM'ye vermeye devam edeceğiz.

Bugünden itibaren Türkiye Ankara Protokolünü tam olarak uygulamamıştır. Bu nedenle komisyon bugün bir tavsiye kararı kabul etmiştir. 11 Aralık'taki konsey toplantısına hazırlık anlamında...Bizim aldığımız karar 2005 AB Deklarasyonu'na bağlıdır. Bu deklarasyon da hiçbir ayrım gözetilmeksizin Ankara Protokolü'nün uygulanmasını öngörüyordu. Öncelikle ilgili başlıklarda müzakerelerin açıklanmasını ve genel olarak müzakere sürecined ilerlenmesinde bir takım yükümlülüklerin yerine getirilmemesine sessiz kalamaz. Biz ahde vefa ilkesini temel ilke olarak görüyoruz.

Biz de müzakerelerin askıya alınmasını tavsiye ediyoruz. 8 başlıkta müzakerelerin askıya alınacak, müzakere süreci ise yavaşlayacaktır. Somut olarak söyleyecek olursa, politik alanları kapsayan bir takım başlıklarda müzakerelerin açılmamasına karar verdir. Bunlar 8 başlığı içeriyor.

Malların serbest dolaşımı, iş kurma-hizmet sunum, mali hizmetler, tarım ve kırsal kalkınma, balıkçılık, taşımacılık, gümrük birliği, dış ilişkiler (ticaret) başlıklarında müzakerelerin açılmaması kararlaştırdı.

Buna ek olarak hiçbir başlığın Türkiye yükümlülüklerini yerine getirerene kadar hiçbir başlığın kapanmamasını kararlaştırdık

Her hangi bir müdahale olmaksızın; Mali denetim, kültür eğitim, ekonomik ilişkiler gibi başlıklar her hangi bir şarta bakılmaksızın açılabilir.

Düzenli olarak yıllık ilerleme raporlarında bilgi vermeye devam edeceğiz. Türkiye'nin hala zamanı vardır, Dışişleri Bakanları toplantısından önce görüşmeler yapabilir. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirirse bu karar geçersiz olacaktır.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?