Türkiye-Abhazya yakınlaşması Gürcüleri rahatsız etti

Rus basını, Gürcistan'ın Ankara'dan bağımsızlığını ilan eden iki ülkeye yapılan ziyaretlerden rahatsız olduğunu savundu

Türkiye-Abhazya yakınlaşması Gürcüleri rahatsız etti

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rus gazetesi Vremya Novostey, Tiflis yönetiminin Türkiye ile Abhazya arasındaki ilişkilerin gelişmesinden rahatsız olduğunu iddia etti.

Rus basını, Türkiye'nin Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanımayacağını ifade etmesine rağmen, Türkiye dışişleri bakanlığı temsilcilerinin bölgeyi ziyaret etmesinin Gürcistan'ın tepkisini neden olduğunu savundu. Abhazya başbakanı Sergey Şamba ise Türkiye'nin Gürcistan büyükelçisi Levent Burhan ile görüşemenin resmi özellik taşımadığını belirtti. Gürcistan dışişleri bakanlığı da bir açıklama yaparak elçinin ziyaretinin kendilerine danışılarak yapıldığını öne sürdü.

Öte yandan, Mayıs ayı içinde Gürcistan başbakan yardımcısı ve devlet bakanı Temur Yakobaşvili'nin Abhazya ve Güney Osetya sorunlarının çözümü için Ankara'ya bir proje götüreceği de savunuldu. Projede ekonomi ve kültür projelerinin de yer alacağı, Gürcistan'ın bu yolla taraflar arasındaki buzları eritmeyi hedeflediği belirtildi. Gazete, Tiflis'in benzer projeleri diğer ülkelere de sunduğunu, ancak Türkiye'nin bölgedeki rolü göz önünde tutulduğunda Ankara'da gündeme taşınması özel bir anlam ifade ettiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 15:20
banner53
YORUM EKLE

banner39