Türkiye, Akdeniz'de en güçlü toparlanan ülke

Türkiye'nin Akdeniz'deki en güçlü ekonomik toparlamalardan birinden yararlandığı öne sürüldü.

Türkiye, Akdeniz'de en güçlü toparlanan ülke

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Küresel krizden olumsuz etkilenen Türkiye'de sağlanan ekonomik canlanmaya dikkat çekiliyor. Financial Times gazetesi, “Türkiye, sağlıklı bir banka sistemi ve iç pazarda güvenin hızla yeniden oluşmasının sayesinde Akdeniz'deki en güçlü ekonomik toparlamalardan birinden yararlandı” yorumunu yaptı. 

Ekonomi gazetesi Financial Times, mesleki hizmetler grubu Ernst&Young tarafından Haziran ayında yayımlanacak, 800 şirketi kapsayan, yıllık araştırmasında yabancı yatırımcılara çekiciliği açısından küresel krizden en çok olumsuz etkilenen bölgenin Kuzey Afrika olduğu belirlendiğini duyurdu. Gazete, Kuzey Afrika'nın zayıf performansının Asya, Latin Amerika ve Doğu Avrupa'daki diğer yükselen piyasalara göre tezat oluşturduğunu yazdı. 

Bu arada, şirketin ortağı Marc Lhermitte'nin değerlendirmelerine de yer verildiği haberde Lhermitte'nin, Çin'in, yatırımcılar için “çekicilik notu”nun yüzde 15, Doğu Avrupa'nın ise yüzde 7 artarken, Akdeniz'in güneyindeki bölgesinin notunda yüzde 1'e ulaşmayan bir artış görüldüğünü kaydetti. 

Yatırım sisteminin bilindiği, Çin ve Hindistan'daki yatırım yapmanın çok farklı olduğunu belirten Lhermitte “Konuştuğumuz her şirket, daha güvenli, daha iyi bilinen ve potansiyeli yüksek olan bölgelere odaklandı” dedi. 

İngiliz gazetesi, haberinde Türkiye'ye de değindi. Bu çerçevede Financial Times şunları yazdı: 
“Bu arada, Türkiye, sağlıklı bir banka sistemi ve iç pazarda güvenin hızla yeniden oluşmasının sayesinde Akdeniz'deki en güçlü ekonomik toparlamalardan birinden yararlandı. Türk ihracatçıları da, başlıca AB pazarlarındaki düşüş darbe vurmuş ise de, Ortadoğu ülkelerine satışlarını artarak geçen yıl iyi bir performans gösterdi.”

Gazete, orta ve doğu Avrupa'nın da krizden çok olumsuz etkilendiğini ancak bu bölgenin yatırımcılar için hala Kuzey Afrika'dan daha çekici olduğunu belirtirken de Avrupa Yeniden İmar ve Kalkınma Bankasının Türkiye dahil, bölgenin GSYH'sının bu yıl yüzde 3.5 civarında büyümesini beklediğine de dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 14:21
banner53
YORUM EKLE

banner39