banner15

Türkiye Amerika'da canlı yayınla tanıtıldı

Amerika'da yayın yapan NBC televizyonu İstanbul'dan yaptığı canlı yayınla Türkiye'yi tanıttı.

Türkiye Amerika'da canlı yayınla tanıtıldı

 

Dünya Bütleni / Haber Merkezi

Amerikan televizyon kanalı NBC'de yayınlanan bir programda İstanbul'dan canlı yayın yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliğinin NBC yetkilileriyle yaptığı işbirliği çerçevesinde, Türkiye'nin güncel yaşamı, tarihi-kültürel ve turizm zenginlikleri, Today Show'da tüm Amerika'yla buluştu.

Amerika'nın en çok izlenen programlarından biri olan "Today Show" dün sabah Türkiye'den özellikle İstanbul'dan canlı yayın yaptı.

''Asya ve Avrupa'nın En İyisini İster Misiniz? İki Kültür ve İki Kıtanın Eşiğindeki İstanbul'u Deneyin''şeklinde başlıklarla verilen sunumda İstanbul'un tarihi ve kültürel yerleri tanıtıldı.

Sultanahmet Camii, Ayasofya, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı gibi İstanbul'un önemli mekanları tanıtıldı.

Programın sunucusu Matt Laurer konuşmasının her bölümünde İstanbul'u ''inanılmaz derecede güzel, tarihsel zenginliğiyle dikkat çekici ve medeniyetler beşiği'' olarak tanımladı. Kapadokya, İzmir, Kuşadası, Pamukkale, Bodrum ve Efes'ten görüntülerin de aktarıldığı programda, Türkiye'den ''en iyi saklanmış sır'' olarak sözedildi.

 NBC sunucusu, Türkiye gezisinden övgüyle sözederek ''Geldim, Gördüm, Türkiye beni fethetti'' ifadesini kullandı.

 Program sonrasında Türkiye'ye gelmek isteyen birçok Amerikalı izleyicinin, Ataşeliğin telefon santralini kilitlediği öne sürüldü.

 

 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 13:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sertaç Yıldırım
Sertaç Yıldırım - 11 yıl Önce

ilk videonun 01:07 ci dakikasında Türkiye haritasına dikkatli bakılırsa haritanın doğu sınırlarının yanlış olduğu görülecektir.Nbc'nin bu tanıtımında Ermeni lobisi ağırlığını koymuş anlaşılan.
Ayrıca alttaki videodaki tanıtımda da rakı'nın 'geleneksel' akdeniz içkisi olarak tanıtılması da geleneksellik kavramının,aynen özgürlük kavramında olduğu gibi sadece bazılarının işlerine geldiği konularda sözkonusu edildiğinin bir örneği.

Hayran Kalan
Hayran Kalan - 11 yıl Önce

Yalnız “eşleri Türk olan Amerikalı hanımlar” değiller. Türkiye ile ilgili #1 çok satan kitaplar listesine girmiş “Türkçe Sevmek”/”Tales from the Expat Harem” kitabının yazarları Anastasia M. Ashman ve Jennifer Eaton Gökmen.

banner39

banner36

banner37

banner35