banner15

Türkiye, Asi Nehri'ni kurtarmak için harekete geçti

Kendi kendini temizleme özelliğini yitiren Asi Nehri'nin çevre kirliliğinden kurtarılması için çalışma başlatıldı.

Türkiye, Asi Nehri'ni kurtarmak için harekete geçti


Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Asi Nehri'ndeki kirliliğin büyük bölümünün kaynaklandığı Suriye ile bağlantı kurularak nehrin Türkiye girişi öncesindeki kirlenme sorununun da çözülmesi için girişimde bulunulacak.

Bu kapsamda, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, İller Bankası ve bölge belediyelerinin temsilcileri, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü bünyesinde bir araya gelirken, Asi Nehri'nin kurtarılmasını içeren plan, ekim ayına kadar hazırlanacak ve ardından uygulamaya geçilecek.

KİRLİLİK BÜYÜK ORANDA SURİYE TARAFINDAN

Asi Nehri ile ilgili ön çalışmada, nehrin artık kendi kendini temizleme özelliğini yitirdiği ortaya konulurken, kirliliğin büyük oranda Suriye tarafından kaynaklandığı tespit edildi.

Asi'nin Suriye sınırları içinde kalan güzergahında bulunan Hama ve Humus illerinin genellikle şeker ve yoğurt gibi tarımsal; gübre, demir, lastik, petrol ve enerji üretimi gibi endüstriyel faaliyet alanlarıyla yoğunlaşmış iktisadi bir yapıya sahip olduğu anlatılan çalışmada, bu bölgeye has zeytinyağı üretimi, şeker ve petrol sanayinden dolayı sorun yaşandığı saptandı.

Çalışmada, Türkiye tarafından özellikle Antakya'da bulunan atık su arıtma tesisinin kapasitesinin yeterli olmamasının sorun yarattığı ifade edilerek, Suriye kaynaklı evsel ve endüstriyel nitelikli atık suların Asi Nehri aracılığıyla Akdeniz'e taşınmasının söz konusu olduğu belirlendi.

Ayrıca, Suriye'nin Laskiye ilinden denize atılan evsel ve endüstriyel nitelikli katı atıkların, hava sirkülasyonuyla Türkiye'nin Samandağ, İskenderun, Dörtyol ve Erzin sahillerine kadar ulaşarak kirliliğe neden olduğu da saptandı.

Konuyla ilgili Suriye tarafıyla da bilgilendirme çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

Asi Nehri, Lübnan'dan doğup Suriye üzerinden devam ederek Türkiye'den Akdeniz'e döküldüğü için ''Tersine Akan Irmak'' olarak da adlandırılıyor.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 11:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35