Türkiye Asya'ya da başkan oluyor

İslam Konferansı Örgütü Başkanlığını yürüten Türkiye 7 Haziran'da Asya ülkelerinin de başkanlığını üstlenecek.

Türkiye Asya'ya da başkan oluyor

 

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Türkiye, uluslararası alanda yeni bir görev daha üstleniyor. İslam Konferansı Örgütü (İKT) Başkanlığı'nı yürüten Türkiye, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (CICA) da dönem başkanlığını yapacak.
7-9 Haziran'da İstanbul'da gerçekleştirilecek CICA zirvesi ile dönem başkanlığını üstlenecek Türkiye, bu görevi 2 yıl süreyle yürütecek. Çırağan Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün evsahipliğinde yapılacak CICA zirvesine Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le birlikte Asyalı 22 ülkenin hükümet ve devlet başkanı da katılacak. Asya'nın güvenlik sorununu çözmeden ekonomik ve politik bakımdan birleşemeyeceğini vurgulayan Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Başkanı Süleyman Şensoy, CICA Başkanlığı ile Türkiye'nin bölgede etkin bir rol oynayarak elini daha da güçlendireceğini söyledi.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 15:45
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ertuğrul özdemir
ertuğrul özdemir - 11 yıl Önce

Son yıllarda Türk-İslam coğrafyasında Türkiye' ye karşı büyük bir hayranlık da var. O yüzden Türk-İslam Birliği kurulsa çok güzel olur inşaAllah.

Cansu Segiler
Cansu Segiler - 11 yıl Önce

Hakkaten son yıllarda Türkiye'ye dünya çapında büyük sevgi ve saygı gösterilmeye başlandı. Türk İslam Birliği söylentileri de insanların ağızlarında dolaşmaya başlandı. Lideri Türkiye olacak İnşaALLAH.

banner39