Türkiye, BM'yi acil toplantıya çağırdı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdığını açıkladı.

Türkiye, BM'yi acil toplantıya çağırdı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail askerlerinin uluslararası sularda yardım konvoyuna bu şekilde müdahale etmesinin korsanlık olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD'ye giderken yakıt ikmali için bulunduğu adada, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı operasyonu değerlendirdi.

Davutoğlu, İsrail'in bu hareketinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve her türlü temel insani ilkelere aykırı ve bu konuda İsrail'in hem Türk milletinden hem uluslararası toplumdan özür dilemek zorunda olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye dönmekte olduğunu, kendisinin de New York'a hareket etmek üzere olduğunu söyleyen Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdıklarını kaydetti.

Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyinin bu toplantısına kendisinin de katılacağını söyleyerek, "Elçimizi de bugün itibarıyla geri çekiyoruz" dedi. 

Davutoğlu, yaralanan veya gemide bulunan Türk vatandaşlarının hiçbir şarta bağlı olmaksızın Türkiye'ye bir an önce geri dönmesi gerektiğini belirterek, "Şehitlerimiz için gerekli her türlü hukuki süreci takip edeceğiz. Bunların kesin olarak hiçbir ön şart olmaksızın yapılmasını istiyoruz" dedi.

"Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti tüm imkanlarıyla bu konunun üstüne gidecektir" şeklinde konuşan Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile tüm gece boyunca sürekli temas halinde olduklarını, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç başkanlığında Ankara'da bir kriz masası kurulduğunu söyledi.

Davutoğlu, "Biz gereken her türlü adımı atacağız. Hiçbir ülkenin bu konuda bir ayrıcalığı olamaz. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Haklarını sonuna kadar takip etmeye devam edeceğiz ve buna da gücümüz yeter" diye konuştu.

Gemide yaralanan ve ölenlerin sayısıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Davutoğlu, şu anda ellerinde bazı bilgiler bulunduğunu, ancak bu bilgilerin teyit edilmediği için paylaşılmasının doğru olmayacağını ifade etti.

Gelen bilgilere göre 20 civarında yaralı ve 10 civarında ölü olduğunu kaydeden Davutoğlu, ancak kesin bilgilere ulaşmak için Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisine gerekli talimatların verildiğini aktardı.

"Her ne surette olursa olsun, 1 yaralımız bile olsa bu bir korsanlık faaliyetidir" diyen Davutoğlu, İsrail'in bu tutumunun tüm insanlık vicdanını tahrip eden bir nitelik kazandığını belirterek, şunları söyledi: "Ümit ederiz ki bundan gerekli dersleri kendileri çıkarırlar. Şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki, hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değildir. Hiçbir ülkenin her hangi başka bir ülkenin vatandaşlarına böyle bir korsanlık faaliyetinde bulunmasını kimse maruz gösteremez. Ayrıca Gazze'ye yönelik ablukayı da mazur gösteremez. Gazze'ye yönelik abluka da kanun dışıdır, uluslararası açıdan meşru değildir."

‘KAYITSIZ KALAMAYIZ’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye yardım konvoyuna yaptığı saldırıya ilişkin olarak, Türkiye'nin bu konuya kayıtsız kalmasının söz konusu olamayacağını söyledi. 

Davutoğlu konuşmasında, BM'de konuya ilişkin toplantıya katılmak ve yönetmek üzere New York'a gideceklerini belirterek, BM Genel Sekreteri başta olmak üzere, diğer yetkililerle bu konuyu doğrudan görüşeceklerini ve tepkilerini ileteceklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı olarak gemilerde yolcusu bulunan 32 ülkenin temsilcileri ile temas halinde olduklarını söyleyen Davutoğlu, bu ülkelerin dışişleri bakanları ile de kendisinin görüşmekte olduğunu kaydetti.

Bunun 32 ülkeden temsilcinin olduğu uluslararası toplum faaliyetine dönük bir tavır olduğunu belirten Davutoğlu, konuyu diğer uluslararası platformlarda da gündeme getireceklerini bildirdi ve "Bu konuda kayıtsız kalmamız söz konusu olamaz" dedi.

Türkiye'nin İsrail'deki büyükelçisini bugün itibariyle geri çekeceğini belirten Davutoğlu, ancak oradaki Türk vatandaşlarının işlerini takip etmek, yaralıları almak ve şehitlerin durumlarını doğrudan öğrenmek için memurların bir müddet daha çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

 

Kaynak: AA

 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 15:02
banner53
YORUM EKLE

banner39