banner39

Türkiye Bosna-Hersek'in elinden tuttu

Türkiye, Bosna Hersek'in Avrupa'da istediği yere gelebilmesi için gereken girişimleri başlattı.

Arşiv 15.12.2009, 11:22 15.12.2009, 16:58
Türkiye Bosna-Hersek'in elinden tuttu

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, Bosna Hersek ve Sırbistan dışişleri bakanları Bosna Hersek'in yeniden yapılandırılması konusunda bir eylem planı üzerinde anlaştı.

Dün Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bir araya gelen üç ülkenin dışişleri bakanları Bosna Hersek içindeki Boşnak, Hırvat ve Sırp grupların daha sık bir araya gelmeleri, Bosna Hersek'in çevre ülkeleri arasında konuyla ilgili işbirliğinin yoğunlaştırılması ve uluslar arası platformlarda Bosna Hersek'in hak ettiği ölçüde temsil edilmesi gibi konularda görüş birliğine vardılar. Bu çerçevede Bosna Hersek'in NATO üyeliğini desteklemiş olan ülkeler Bosna Hersek'in Dostları adı altında örgütlü bir işbirliği içinde çalışmaya devam edecekler. Bu yapının Avrupa Birliği içindeki liderliğini Slovenya dışişleri bakanı ve NATO ve Güneydoğu Avrupa platformlarındaki liderliğini de Türkiye dışişleri bakanı yürütecek.

Türkiye'nin Bosna konusundaki aktif çabaları önümüzdeki gün ve aylarda da sürecek. Bosna Hersek Başbakanı Nicola Spiriç bugun Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Bosna Hersek kültür bakanı yarın Konya'da düzenlenecek olan Güneydoğu Avrupa Kültür Bakanları toplantısına katılmak üzere Türkiye'ye gelecek. 16-17 Aralık tarihlerinde de Bosna'daki farklı Boşnak grupların liderleri aralarındaki siyasi farklılıkları gidermek üzere Türkiye'nin arabuluculuğunda Ankara'da bir araya gelecekler.

SIRPLARDAN JEST GELECEK

Bu arada Bosna Hersek'te yaşayan Hırvatlar da Hırvatistan'ın önderliğinde benzer bir toplantı yapacak. Ocak ayının ilk haftasında üçüncü dün yapılmış olan Türk, Boşnak ve Sırp dışişleri bakanları toplantısı yapılacak. Belgrad'da yapılacak bu toplantıdan hemen sonra Türkiye, Bosna Hersek ve Hırvatistan dışişleri bakanları Zagreb'de bir araya gelecekler. Şubat ayında da Bosna'daki taraflarla Türk Dışişleri Bakanı Madrid'de buluşacak. Hırvatistan ve Bosna Hersek'teki temaslarını takip eden Zaman, Akşam ve Milliyet gazetelerine özel bir demeç veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Sırbistan'ın son temaslarla birlikte yapıcı bazı adımlar atma kararı aldığını da söyledi. Bu çerçevede Sırpların, 1995 yılında Srebrenitza'da yaşanan katliamla ilgili bir kınama jestinde bulunması bekleniyor. Bu kınamanın şekli ve içeriği konusunda Türkiye'nin her iki tarafı da memnun edecek bir ara formül teklif ettiği biliniyor. Benzer bir ara formül Sırbistan ile Bosna Hersek arasında devam eden büyükelçi krizini aşmak için de benimsenmiş durumda.

Bakan Davutoğlu'nun verdiği bilgiye göre Türkiye Bosna savaşı sırasında kaybolmuş kişilerin cesetlerini arayan bir kuruma da maddi ve teknik destek verme kararı aldı. Bu yıl içinde 700 kişinin cesedini bulup sembolik olarak bunları Srebrenitza mezarlığına defneden kuruma Türkiye uzman desteğinde de bulunacak.

TÜRK ELÇİDEN AKTİF GİRİŞİM

Türkiye'nin Bosna Hersek'in yeniden yapılanması çalışmaları çerçevesinde büyükelçi Vefahan Ocak Bosna Hersek Sırplarının yoğun olarak yaşadıkları Banja Luca bölgesine giderek Sırp azınlığın liderlerinden Miyorad Dodic ile görüştü. Bugüne kadar Bosna Hersek'teki hemen bütün gruplarla görüşen Türkiye'nin Sırplarla görüşmemiş olması Bosnalı Sırplar tarafından eleştiriliyordu. Büyükelçi Ocak'ın görüşmesinin başarılı olduğunu söyleyen Davutoğlu bu görüşmeyle birlikte Türkiye'nin Bosna Hersek'te iletişim içinde olmadığı bir tarafın kalmadığını kaydetti.

MİNARE CAMİİ'NİN AYRILMAZ PARÇASI

Bosna Hersek'teki temasları sırasında Medeniyetler İttifakı'nın Güneydoğu Avrupa Toplantısı'na da katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu toplantı sırasında İsviçre Dışişleri Bakanı'nın da katıldığı bir özel 'Minare Oturumu' düzenledi. Bu oturumda İslam'ın Avrupa'da dışarıdan gelmiş bir din olmadığının altını çizen Davutoğlu toplantının Bosna'da yapılmasının bu anlamda önemli olduğunu kaydetti. "İstanbul'daki kiliseler ne kadar otantikse, Avrupa'daki camiler de o kadar otantiktir, yereldir." diyen Davutoğlu Avrupalı bakanlara İsviçre'deki minare yasağının yaygınlaşmasını önlemek, mevcut durumu rektifiye etmek ve ülkesel, bölgesel ve küresel ölçekte yeni bir barış içinde bir arada yaşama kültürünün tesisini sağlamak şeklinde özetlediği üç aşamalı bir çözüm önerisi sundu. Minarenin caminin mütemmim cüzü olduğunu söyleyen Davutoğlu konuşmasını Boşnaklar arasında yaygın olan "Sigarasız kahve, minaresiz cami olmaz." deyimiyle süsledi.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?